Pored „maca“, odnosno, ploda topole koji iritira nos, u Srbiji je aktuelno čak 14-15 vrsta polena drveća! Mirjana Mitrović, rukovodilac Grupe za polen u Agenciji za zaštitu životne sredine, kaže za da je zbog blage zime došlo do „eksplozije“ jasena, graba i hrasta. Gde je sada za alergične najgore, a gde su takozvane slobodne, bezbedne zone, gde alergični mogu lakše da dišu?
Na aplikaciji „Polen Srbija“ mnogi gradovi su u crvenoj zoni visoke koncentracije polena sa tendencijom bez promena, ponegde se ipak očekuju povećane koncentracije, dok su u zelenoj, "bezbednoj zoni" od 27 mernih mesta samo:
Pančevo
Zaječar
Loznica
Kikinda
Zrenjanin i Vranje imaju porast, ali se trenutno mogu nazvati bezbednim zonama, a evo od čega to zavisi.
- Zavisno od toga gde su bili pljuskovi, tu su vrednosti manje, a to se naročito odnosi na brezu. Breza pušta svoje cvetove u vidu resa i kada padnu jake kiše onda bukvalno obore te rese, otkinu ih i tada su manje vrednosti polena breze. Ipak, u ovom periodu se mnogo sugrađana žali na polen breze zato što imaju najveći alergeni potencijal. Imamo eksploziju polena drveća. Nijedne godine nismo beležili baš toliku brojnost – kaže Mirjana Mitrović za „Blic“.
Na pitanje u kom delu Srbije se nalaze bezbedne zone, kaže da je situacija malo bolja u Subotici, ali su se u čitavoj mreži pojavila polenova zrna u brojnosti koja do sada nije bila prisutna.
Objašnjava da kada oni između sebe imaju unakrsne reakcije sa nekim zagađenjima, koja su evidentno prisutna, kiša sve opere, i nečistoće i prirodni zagađivač, ali se puno građana, čak i osobe koje nisu imale alergije, žale na svrab očiju, pogotovo kada su u prirodi.
- Za prvomajske praznike apsolutno sve zavisi od meteoroloških parametara. Recimo, beogradska stanica od Pančeva udaljena je samo 13 kilometara, znatno velike razlike imamo jer su imali velike padavine u Pančevu. Tamo je oblak naišao, a kod nas nije. Zato ne prognoziramo situaciju za 1. maj, ali sigurno da će i tada biti prisutni poleni drveća, a polako kreću i poleni trava – kaže Mirjana Mitrović.
Prema ranijim prognozama, za prvomajske praznike se očekivalo nestabilno i hladnije vreme koje bi uticalo na smanjenje polena alergena u vazduhu, međutim, došlo je do obrta u atmosferi i meteorolozi su najavili sunčano i lepo vreme uz porast temperature što će najverovatnije izazvati još jedno „pucanje“ alergenih polena u vazduha!
Mirjana Mitrović kaže da u centralnoj Srbiji bila alarmantna situacija zbog breze i preko 100 njenih polenovih zrna po metru kubnom vazduha. I Beograd je bio u crvenoj zoni, ne samo zbog breze već i zbog drugih vrsta kao što su jasen, orah, dud, hrast.
- Zavisi gde ima više platana. Kod nas je situacija na Novom Beogradu sa platanima bila katastrofalna, beležili smo 200-300 po metru kubnom vazduha. Matematika je u tome da u proseku udahnemo od 8 do 10 litara u minuti, i koliko mi to polenovih zrna udahnemo kada u jednom metru kubnom vazduha bude 200-300. To za osobe koje nisu alergične ne znači apsolutno ništa, ali za hipersenzibilne i respiratorno osetljive to je stvarno puno. Uz to je u vazduhu preko 100 polenovih zrna breze u metru kubnom vazduha, zatim jasena, vrbe - kaže Mirjana Mitrović.
Savetuje da osobe osetljive na polen:
pre podne ne budu u prirodi, već da sačekaju da prođu pljuskovi
ne vetre prostorije, kako smo navikli, ujutru, već sve kontra
koristite klimatizovane automobile i prostorije
obavezno presvuku odeću i operu kosu po povratku iz spoljašnjih uslova
- Pored polena u vazduhu, vladaju virusi i bakterije, zato ne treba da se lečimo sami, nego moramo utvrditi sa alergolozima na koje smo polene alergični. Svako od nas, to me puno sugrađana pita, ima drugačiju anamnezu i drugačiju terapiju, i zato morano biti u kordinaciji sa pravim lekarima, alergolozima - poručuje Mirjana Mitrović.
U aplikaciji "Polen Srbija" za Beograd, merno mesto Zeleno brdo, u "crvenom", što je visoka koncentracija, su bili breza, jasen, orah, hrast i dud sa tendencijom da u tekućoj nedelji ne bude promena. Na Novom Beogradu u "crvenom" su bili breza, jasen, platan, hrast, dok su na Čukarici "najopasniji" breza, orah i hrast.
U Valjevu su se "crvenili" breza, jasen, platan, hrast, u Vranju su se menjale "zelena", "žuta" i "crvena" zona za brezu, grab, tisu/čempes, ali su bili vraćeni u normalne granice.
Zlatibor je bio u "crvenom" za brezu, grab, a javor, orah i vrba imaju tendenciju rasta. U Kanjiži u porastu su jova, jasen i topola.
U Kragujevcu je breza bila u "crvenom", u Sokobanji grab i tisa, dok su u Hajdukovu kod Subotice u porastu leska i tisa.
Glas javnosti /D03S