Glas Javnosti


Ministarstvo po zahtevu Forbes „potvrdilo“ da Nacionalni stadion nema građevinsku dozvolu: Data saglasnost za uticaj na životnu sredinu

Društvo
Autor: Glas javnosti

Ministarstvo zaštite životne sredine dalo je saglasnost na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta izgradnje Nacionalnog fudbalskog stadiona sa pratećim sadržajima.

 To je dokument potreban za podnošenje zahteva za dobijanje građevinske dozvole za izgradnju nadzemnog dela objekta.

Forbes Srbija uputio je pre dve nedelje Ministarstvu zaštite životne sredine zahtev za dobijanje informacije od javnog značaja sa pitanjima u vezi s ovom studijom.

Odgovori su stigli juče, 22. jula. Istog dana je rešenje o davanju saglasnosti na studiju objavljeno i na sajtu Ministarstva zaštite životne sredine. Rešenje je datirano na 16. jul.

Prema odgovorima koje smo dobili od Ministarstva, primedbe na ovu studiju podnela su četiri fizička lica. Među njima i profesori Univerziteta u Beogradu poput profesorke Arhitektonskog fakulteta Danijele Milovanović Rodić. Osim njih, i Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu – RERI.

Ključne primedbe na studiju

Kako se može videti iz rešenja o davanju saglasnosti, ključne primedbe zainteresovane javnosti išle su u dva pravca. Jedan je tretman otpadnih voda iz stadiona. A drugi uticaj izgradnje stadiona na vodoizvorište iz kojeg se snabdeva stanovništvo Beograda.

Oni koji su uputili primedbe, tvrde da se Nacionalni stadion nalazi na vodoizvorištu i da je debljina sedimenata između objekta i podzemnih voda u proseku tek oko 2,3 metra. To predstavlja zonu visoke ranjivosti podzemnih voda (sve ispod tri metra). Pozvali su se na podatke iz elaborata Rudarskog instituta.


Ukazano je da u studiji ne postoje podaci o temeljima stadiona odnosno šipovima koji su ugrađeni (pominje se čak 2.300 šipova) tj. podaci o rasporedu šipova, dubini, materijalu, prečniku. Niti su tu podaci o rešenjima za zaštitu vodonosnog sloja prilikom rada na šipovima. Nedostaju, tvrde, i podaci o praćenju kvaliteta podzemnih voda tokom izvođenja radova. U odgovoru država tvrdi da je stadion u zoni niske ranjivosti voda pa se ne mora vršiti dodatna zaštita u odnosu na već predviđenu.

Kada je reč o tretmanu otpadnih voda iz stadiona, posebna pažnja posvećena je rešenju da se one usmeravaju ka kanalizacionom sistemu Batajnica. U okviru primedbi je ukazano na uslove JKP Beogradski vodovod i kanalizacija i na činjenicu da ta infrastruktura nije izgrađena, da je tek u fazi idejnog rešenja i da bi mogla da bude završena tek 2031. U odgovoru na ove primedbe ukazano je na podatak da će u slučaju da infrastruktura ne bude završena deo fekalnih voda biti usmeravan ka kanalizacionoj infrastrukturi u Bloku 45. Više puta je ponovljeno da se studija ne može baviti radovima na drugim parcelama osim na onima na kojima se gradi Nacionalni stadion.

Rešenje o saglasnosti je konačno

Izradu studije za projekat Nacionalnog stadiona naložilo je krajem oktobra Ministarstvo zaštite životne sredine. Ta institucija je ocenila da će konkretni projekat uticati na životnu sredinu u većem obimu.

Rešenje kojim se daje saglasnost na studiju, a koje je juče objavljeno, je – konačno.

„Nosilac projekta, zainteresovani organi i organizacije i zainteresovana javnost mogu pokrenuti upravni spor podnošenjem tužbe Upravnom sudu u Beogradu u roku od 30 dana od dana objavljivanja obaveštenja u štampanim dnevnim novinama“.

Kako će ovo rešenje uticati na projekat?

U Pravilniku o objedinjenoj proceduri navodi se da se postupak za izdavanje građevinske dozvole pokreće podnošenjem zahteva nadležnom organu. U slučaju stadiona taj nadležni organ je Ministarstvo građevinarstva.

A uz zahtev za izdavanje građevinske dozvole, investitor treba da priloži, između ostalog, i studiju o proceni uticaja na životnu sredinu, saglasnost na studiju, ili odluku da nije potrebno pokretanje postupka procene uticaja projekta na životnu sredinu.


Takođe, Zakon o planiranju i izgradnji nalaže da se prilikom prijave radova prilaže saglasnost na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu. To se radi kada su u pitanju objekti za koji je utvrđeno da podležu izradi studije o proceni uticaja na životnu sredinu.

Do sada samo dozvola za pripremne radove

Lokacijske uslove za faznu gradnju Nacionalnog stadiona Ministarstvo finansija dobilo je u junu 2024. godine.

U tim uslovima se navodi da je prostorna organizacija stadiona osmišljena tako da omogućava faznu gradnju.

To podrazumeva dobijanje građevinskih dozvola za svaku pojedinačnu fazu izgradnje objekta.

Faza 1 predviđa izvođenje pripremnih radova za izvođenje, zemljanih radova. Kao i radove na temeljima (šipovi, temeljna ploča i instalacije ispod ploče).

Faza 2 predviđa izgradnju spoljašnjeg uređenja, parkinga i saobraćajnica i izgradnju nadzemnog dela objekta.

U avgustu prošle godine izdata je građevinska dozvola za prvu fazu radova.

Za te radove, kako se vidi iz rešenja o građevinskoj dozvoli, nije bila potrebna procena uticaja na životnu sredinu.

„Konstatuje se da je priloženo rešenje Ministarstva zaštite životne sredine da za navedeni projekat (pripremna faza) ne postoji zakonska obaveza pokretanja procedure procene uticaja na životnu sredinu“.

Dozvola za nadzemni deo na čekanju?

Međutim, prema video snimcima dostupnim na internetu radovi na stadionu odmakli su dalje od onoga što je predviđeno dozvolom iz avgusta 2024.

Forbes Srbija uputio je pre dve nedelje Ministarstvu građevinarstva, sabraćaja i infrastrukture zahtev za pristup informaciji od javnog značaja.

Tražili smo kopije svih do sada donetih rešenja o građevinskim dozvolama koje je donelo to ministarstvo. I to onih koje se odnose na radove na parcelama 4727/9, 4727/13, 4728/7, 4728/8, 4728/21, 4728/33, 4742/5. Na ovim parcelama gradi se Nacionalni fudbalski stadion.

Nijedna od dozvola koju nam je dostavilo Ministarstvo se ne odnosi na drugu fazu radova.

Među dozvolama koje nam je dostavila ta institucija, nalazi se i ona iz u avgusta 2024. A koja je izdata za izvođenje pripremnih radova, zemljanih i radova na temeljima.

Ipak, u trenutku pisanja ovog teksta u CEOP-u stoji zahtev za izdavanje građevinske dozvole koji je Ministarstvo finansija kao investitor podnelo – 10. jula.

Postupak po ovom zahtevu je u toku. Ne vidi se na šta se konkretno odnosi zahtev, ali se vidi se zahtev odnosi na parcele na kojima se gradi stadion.

Glas javnosti / FO1S 

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR