Poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Porfirije služio je u subotu liturgiju u manastiru Visoki Dečani uz molbu Bogu da izmiri narode, da „nas izbavi od bratoubilačkih ratova, da nas izbavi jednom rečju od stanja neprijateljstva u kojem se nalazimo, u odnosu na sve i u odnosu na svakog“.
„Kad god, dakle, zaboravimo da je smrt zapravo naš neprijatelj, svi drugi nam postaju neprijatelji. I Bog nam postaje često neprijatelj u pomračenom umu našem i u tamnoj duši i srcu našem. I istinski i pravi strah i svi problemi i frustracije koje imamo u sebi i izvan sebe nisu ništa drugo nego upravo strah od tog neprijatelja koji se zove smrt“, naglasio je patrijarh, prenosi SPC.
Porfirije SPC ističe da nema drugih neprijatelja, jer su „svi drugi kreirani u sebi i u svom srcu, a zapravo nisu sazdani, ne postoje, nisu pozvani i stavljeni pored nas da nam budu neprijatelji“.
„Zlo ne zavisi od spolja, nego od nas. Ako mi budemo bolji, ja budem bolji, ti budeš bolji ili bolja, sve će onda biti bolje. Biće bolje meni i tebi. A to možemo samo ako razumemo ko nam je neprijatelj“, objasnio je patrijarh Porfirije.
„Zato smo već danas radosni, a noćas i sutra ćemo biti još radosniji, jer ćemo klicati u slavu Hristovog vaskrsenja iz mrtvih. Radovaćemo se radošću koje nam niko ne može ukrasti, niko ne može ukinuti, niko ne može smanjiti ma šta mislio, ma šta govorio o nama, ma šta nam činio“, poručio je patrijarh Porfirije.
Glas javnosti/V08S