„Zahvaljujući nacionalnom pomirenju i naporima zasnovanim na tranzicionoj pravdi, narod Ruande uspeo je da prevaziđe bol i koegzistira u miru, fokusirajući se na obnovu, a ne na osvetu”, naglasio je patrijarh i podsetio da je Ruanda danas globalni model oporavka i napretka.
Patrijarh je dodao da je mnogo drugih primera koji održavaju važnost mosta koji vodi u bolje stura, budući da smo svedoci sukoba koji pustoše nacije ostavljajući iza sebe humanitarne katastrofe i podsetio na 2013. godinu i kompleksna vremena u Egiptu kada je zbog pretnji koptskoj crkvi rekao „bolje domovina bez crkava nego crkve bez domovine”.
„U svetlu izazova sa kojima se danas svi suočavaju, imperativ je da lideri usvoje jasne vizije razvoja društva i postizanja bolje budućnosti.
Sa klimatskim promenama, ekonomskim krizama, oružanim sukobima i sve većim društvenim razdorima, čovečanstvu su potrebne smele odluke i nove strategije kako bi, u korak sa vremenom, obezbedili pristojan život budućim generacijama”, rekao je patrijarh koji je podsetio da je za izgradanju mostova ljubavi važno upravo ono što je Sveti Jovan Blagoslov rekao „dečice moja ne ljubimo rečju ni jezikom, nego delima i istinom”.
U uvodu skupa, kojem su prisustvovale brojne zvanice, među kojima su bili premijer Đuro Macut, ministri, patrijarh Porfirije, predstavnici crkava i tradiconalnih verskih zajednica, delegacija Koptske pravoslavne crkve, ambasadori i članovi diplomatskog kora, navedeno je da su istorijska poseta patrijarha koptske crkve, kao i danas organizovano predavanje, rezultat saradnje Srbije i Egipta, koje su snažno posvećene razvoju međudržavnih i međureligijskih odnosa i zajedničkim nastojanjima da se dve crvke i kuture dodatno približe.
Predavanje „Mostovi ljubavi” organizovano je u saradnji ambasade Egipta sa Upravom za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama čiji je direktor Vladimir Roganović podsetio da je Srbija lider u međureligijskom dijalogu u regionu i šire, prenosi Tanjug.
View this post on Instagram
Glas javnosti/ P02S