Cveće koje se sadi u proleće obuhvata razne vrste, među kojima su popularne petunije, zmajevi (snapdragons), ranunculus, i slatki alissum.
Petunije su brzorastuće i mogu da cvetaju tokom celog leta, dok zmajevi donose visinu i boju prolećnim baštama. Ranunculus se ističe svojim slojevitim, delikatnim laticama, a slatki alissum privlači korisne insekte.
Za trajne prolećne cvetove, razmotrite sadnju zvončića i hellebore, koje nude šarene prikaze iz godine u godinu.
U rano proleće, preporučuje se sadnja lukovica kao što su kale, kane, gladiole, ljiljani, dalije, begonije, frezije, i amarilis.
Ove lukovice treba saditi kad prođe opasnost od mraza, najbolje od početka marta do maja. Razmak i dubina sadnje zavise od tipa i veličine lukovice.
Krokusi, kao rano prolećne lukovice, podrazumevaju posebnu pažnju pri sadnji i održavanju, kao što je zalivanje nakon sadnje i dopuštanje biljci da prirodno uvene.
Važno je izabrati sunčano mesto s dobrom drenažom za sadnju lukovica kako bi se izbeglo truljenje.
Gladiole se sade od sredine aprila do juna na dubinu od 10-15 cm, a mombrecija, sa svojim manjim cvetovima, takođe se može saditi od aprila, počinjući cvetanje krajem jula.
Za egzotične vrste poput tigridije, sadnja u aprilu dovodi do cvetanja već u junu, sa svakodnevnim pojavljivanjem novih cvetova.
Ovaj pregled nudi bogat izbor cveća koje možete razmotriti za sadnju u proleće, uzimajući u obzir različite klimatske i zemljišne uslove, kao i specifične potrebe svake biljke.
Glas javnosti