Navedeno je da je zaključeno 126.787 kupoprodajnih ugovora, što je 4,2 odsto više u odnosu na 2023. godinu.
Regulisano tržište nepokretnosti činilo je 75 odsto ukupne vrednosti prodatih nepokretnosti u 2024. godini, odnosno 5,6 milijardi evra, a po broju zaključenih ugovora, taj segment tržišta imao je udeo od 86 odsto, što je 109.444 ugovora.
Vrednost prometa na regulisanom tržištu veća je za 1,2 milijarde evra u odnosu na 2023. godinu, a njegov udeo u ukupnoj vrednosti tržišta veći je za sedam odsto.
Najveći broj sklopljenih kupoprodajnih ugovora na regulisanom tržištu u 2024. godini, kako se navodi, bila je na području Osnovnog suda u Novom Sadu sa 9.208 ugovora, a najveća vrednost prodatih nepokretnosti na području Prvog osnovnog suda u Beogradu, od oko 965 miliona evra.
Delimično regulisano tržište činilo je 25 odsto ukupne vrednosti tržišta u 2024, odnosno 1,8 milijardi evra, dok je njegov udeo u broju transakcija iznosio 14 odsto (17.385 zaključenih ugovora).
U poređenju sa 2023. godinom, vrednost prometa na delimično regulisanom tržištu manja je za sedam odsto, a broj ugovora smanjen je za jedan odsto.
„Ovo predstavlja značajan preokret, jer je prvi put do sada zabeleženo smanjenje aktivnosti i u vrednosti i u obimu delimično regulisanog tržišta, od kada se prati ovaj segment tržišta nepokretnosti“, navedeno je u saopštenju.
Na delimično regulisanom tržištu, najveći broj zaključenih ugovora evidentiran je na području Prvog osnovnog suda u Beogradu (1.660 ugovora), gde je istovremeno ostvarena i najveća vrednost transakcija od 293 miliona evra, što čini trećinu ukupne vrednosti tog segmenta tržišta.
„Podaci za 2024. godine ukazuju na stabilnu dinamiku tržišta nepokretnosti u Srbiji, sa dominantnom ulogom regulisanog segmenta. Nastavak rasta u ovom delu tržišta potvrđuje da mere usmerene na unapređenje pravne sigurnosti i efikasnosti transakcija daju rezultate“, piše u saopštenju RGZ.
Glas javnosti /B07S