Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik upalio je danas sveću američkom omladinskom republikanskom aktivisti Čarliju Kirku, koji je ubijen u atentatu 10. septembra, a danas će biti sahranjen.
"Posle prve liturgije u Hramu Preobraženja Gospodnjeg upalio sam sveću u pomen na Čarlija Kirka, američkog patriote i prijatelja srpskog naroda, koji će danas biti sahranjen. Kirk je bio čovek posvećen veri i vrednostima hrišćanstva. Odrastao je sa srpskom zajednicom u Americi, razumeo je i voleo naš narod. U hramu koji simbolizuje srpsko-rusko prijateljstvo molitva za ubijenog mladog Amerikanca. Pred Bogom smo svi jednaki", napisao je Dodik na Iksu.
Dodik je danas učestvovao na liturgiji u Srpsko-ruskom hramu Preobraženja Gospodnjeg.
Čarli Kirk, američki omladinski aktivista koji je mučki ubijen prošle sedmice, bio je ne samo istaknuti saradnik predsednika Donalda Trampa i lični prijatelj potpredsednika Džej Di Vensa, već i — počasni Srbin.
Nekoliko dana posle atentata na Kirka, oglasila se organizacija "Srbi za Trampa" i objavila fotografiju na kojoj se vidi Kirk sa košarkašima "Ilinois vajt igls" (Beli orlovi), srpskog omladinskog kluba iz Čikaga.
U jednoj radio-emisiji početkom 2022, Kirk je otkrio da je bio član te ekipe, pod imenom "Ševa Kirković".
"Odrastao sam sa Srbima u Čikagu, imam poseban odnos sa Srbima, oni su sjajni", rekao je Kirk tom prilikom, i uz osmeh napomenuo da još zna najsočnije psovke na srpskom.
Glas javnosti /R02S