Američka centralna obaveštajna služba se pre nego što su se Sjedinjene Američke Države i Izrael pripremili da pokrenu napad na Iran, fokusirala se na otkrivanje lokacije na kojoj boravi vrhovni verski lider Irana ajatolah Ali Hamnei, preneli su danas američki mediji.
CIA je, kako su rekli neimenovani izvori upoznati sa operacijom, mesecima pratila ajatolaha Hamneija, stičući sve veći uvid u njegove lokacije i životne obrasce. Ova služba je saznala da će se sastanak visokih iranskih zvaničnika održati u subotu ujutro u državnom upravnom kompleksu u centru Teherana i da će na tom sastanku biti i vrhovni verski vođa, zbog čega su SAD i Izrael odlučili da prilagode vreme svog napada na Teheran.
Ove obaveštajne informacije do kojih je došla CIA pružile su priliku Izraelu i SAD da postignu ključnu i ranu pobedu i eliminišu visoke iranske zvaničnike zajedno sa ajatolahom Hamneijem, objavio je "Njujork tajms".
Samo dva sata i pet minuta nakon poletanja prvih borbenih aviona ka Iranu, oko 9.40 časova rakete dugog dometa pogodile su kompleks u Teheranu u kojem su bili visoki iranski bezbednosni zvaničnici i ajatolah Hamnei.
Bela kuća i CIA su odbile da komentarišu napade na Teheran i ubistvo ajatolaha Ali Hamneija, bivšeg vrhovnog verskog lidera Irana.
Glas javnosti/P02S