Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) saopštila je da je pokrenula formalnu istragu o AI četbotu Grok kompanije „Iks” milijardera Ilona Maska zbog obrade ličnih podataka i mogućnosti generisanja seksualizovanih slika i video-zapisa, uključujući sadržaj koji se odnosi na decu.
DPC je vodeći regulator Evropske unije za kompaniju „Iks”, čije se operacije u EU odvijaju u Irskoj, i može da izrekne kazne do četiri odsto globalnog prihoda u skladu sa Opštom uredbom o zaštiti podataka (GDPR), preneo je Rojters.
Regulator je naveo da je kompanija obaveštena o istrazi u ponedeljak i da je cilj da se utvrdi da li je ispunila obaveze prema GDPR-u u vezi sa obradom podataka.
Prošlog meseca Grok je na platformi „Iks” generisao izmenjene, gotovo nage slike stvarnih osoba na zahtev korisnika, što je izazvalo globalne reakcije i dodatne provere.
Evropska komisija je 26. januara pokrenula zasebnu istragu o tome da li Grok širi ilegalan sadržaj u EU, dok je britanski regulator 3. februara otvorio formalnu istragu o obradi ličnih podataka i potencijalno štetnom sadržaju, prenosi Tanjug.
Mask je kritikovao regulativu EU, dok je američki predsednik Donald Trump ranije ocenio kazne EU prema američkim tehnološkim kompanijama kao oblik oporezivanja.
Glas Javnosti/ P02S