Prema rečima portparola kineskog Ministarstva odbrane Džanga Sjaoganga, izveštaj Pentagona iskrivljuje kinesku nacionalnu odbrambenu politiku, spekuliše o razvoju kineske vojne moći, predstavlja grubo mešanje u unutrašnje poslove Kine, blati kinesku vojsku i potpiruje takozvanu kinesku vojnu pretnju.
"Mi se pridržavamo nuklearne strategije samoodbrane i nuklearne politike bez namere da nuklearno oružje upotrebimo prvi, uvek održavamo nuklearne snage na minimalnom nivou, koji je neophodan za očuvanje nacionalne bezbednosti", naveo je Džang Sjaogang na zvaničnom nalogu kineskog ministarstva odbrane na društvenoj mreži "ViČet".
Džang Sjaogang je istakao da Kina stabilno ide putem mirnog razvoja i da aktivno ispunjava svoje međunarodne obaveze. Prema njegovim rečima, kineska nuklearna politika je "najstabilnija, najdoslednija i predvidivija među svim nuklearnim silama".
"Izražavamo naše snažno nezadovoljstvo i odlučni protest zbog ovoga", dodao je.
Ocenio je da su SAD zavisne od rata i predstavljaju najveću pretnju globalnoj bezbednosti, podsetivši na humanitarne katastrofe u Siriji, Iraku i drugim zemljama. Kako ističe, činjenice pokazuju da američka vojna strategija postaje sve više konfrontirajuća, ofanzivnija, ispoljavajući težnje ka hegemoniji i provociranju obojenih revolucija.
Prethodno je Ministarstvo odbrane SAD u izveštaju pripremljenom za američki Kongres navelo da je Kina do sredine 2024. imala više od 600 nuklearnih bojevih glava, a do 2030. njihov broj će prevazići hiljadu. Prema Pentagonu, Kina aktivno proširuje svoje nuklearne snage usred zaoštravanja strateške konkurencije sa Sjedinjenim Državama i drugim zemljama. Istovremeno, u izveštaju se naglašava da SAD nameravaju da održe otvorene kanale komunikacije sa Kinom kako konkurencija dve zemlje ne bi prerasla u vojni sukob.
Glas javnosti /R02S