Meta se suočava sa drugom setom tužbi u Africi zbog psihičkog stresa koji su iskusili moderatori sadržaja, koji su upošljeni da uklone uznemirujući sadržaj sa društvenih medija, uključujući prikaze ubistava, ekstremnog nasilja i seksualnog zlostavljanja dece.
Advokati se pripremaju za sudski postupak protiv kompanije koju je ugovorila Meta da u Gani uklanja uznemirijući sadržaj sa Fejsbuka i Instagrama, nakon što su se sastali sa moderatorima u objektu u Gani za koji se pretpostavlja da zapošljava oko 150 ljudi.
Moderatori koji rade za firmu Majorel u Akri tvrde da su patili od depresije, anksioznosti, nesanice i zloupotrebe supstanci, kao direktne posledice posla koji obavljaju proveravajući ekstremni sadržaj.
U zajedničkoj istrazi Gardijana i Biroa za istraživačko novinarstvo otkriveni su navodni naporni uslovi u kojima su radili radnici u Gani.
Do priprema za sudski postupak došlo je nakon što je više od 140 moderatora Fejsbuk sadržaja u Keniji dijagnosticirano s teškim posttraumatskim stresnim poremećajem uzrokovanim izloženošću sadržaju društvenih medija.
Meta je saopštila da su kompanije sa kojima je sarađivala "ugovorno obavezne da plaćaju svojim zaposlenima koji pregledaju sadržaj na Fejsbuku i Instagramu iznad industrijskih standarda na tržištima na kojima posluju".
Rečeno je i da su svi moderatori sadržaja potpisali ugovore o poverljivosti klijenata, jer su se bavili korisničkim informacijama koje je trebalo zaštititi i radi njihove bezbednosti, ali da moderatori mogu da razgovaraju o svom poslu sa lekarima i savetnicima, a o nekim aspektima i sa članovima porodice.
Glas Javnosti/ T02S