Fridman je angažovao usluge kompanije Ideaworks, koja čeka na uplatu za svoje usluge automatizacije. Bez Ideaworksa, visokotehnološki sistemi, kontrola osvetljenja, pa čak i regulacija temperature prestali bi da funkcionišu. ‘Kontrola osvetljenja, grejanja i prozora je osnovna potreba za bilo kojeg stanara’, naglasila je Barnsova. Nemogućnost kontrolisanja ovih aspekata imala bi ozbiljan uticaj na vrednu umetničku kolekciju.
Klimatizacija igra ključnu ulogu u očuvanju ovih dobara, kao što je pokazano na superjahti Alfa Nero, koja dugo nije mogla da stavi sistem za kontrolu klime u rad. Bez klime, oštećenja su nastala zbog kondenzacije. ‘Mnoga od ovih dobara, uključujući slike i skulpture, su vrlo osetljiva na promene temperature i vlažnosti’, dodala je Barnsova. ‘Ako sistem klimatizacije ne funkcioniše, to će imati ozbiljne posledice.’
Međutim, Kancelarija Ministarstva finansij je istakala da bi omogućavanje takvih uplata Fridmanu samo podržalo njegov ‘osnovni položaj u vlasti’ u Rusiji i na taj način omogućilo Kremlju da ‘proširi svoj uticaj’. ‘Njegovo bogatstvo i veze sa ruskim vlastima omogućavaju mu da ima značajan uticaj’, rekao je tužilac koji predstavlja Kancelariju Ministarstva finansija. ‘Njegova imovina u Ujedinjenom Kraljevstvu, uključujući i Athlone House, služi da poveća njegov prestiž i uticaj.’
Fridman tvrdi da nije povezan s Kremljem i da je njegovo bogatstvo došlo od njegove uloge u stvaranju jedne od najvećih privatnih industrijskih korporacija u Rusiji, Alfa-Grupa. On je jedan od četvorice ruskih oligarha koji su se našli pod britanskim sankcijama u martu 2022. godine nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Fridman je ujedno i osnivač ‘Genesis Prize’, nagrade koja se dodeljuje za izuzetna dostignuća i doprinos svetu i jevrejskoj zajednici. Trenutno se njegov slučaj razmatra na Visokom sudu, a sudija će doneti odluku u narednim danima.
Glas javnosti/LUX