Dvanaest meseci pred nama biće veoma uzbudljivi za ljubitelje svemirskih misija. Na programu su izuzetno značajne misije, pa 2025. obećava da će biti godina za pamćenje - naravno, ako sve bude teklo po planu.
Kao i uvek, deo planiranih misija za 2025. uključuje projekte koji su već trebali da budu realizovani. Na primer, povratak astronauta koji su zaglavljeni na Međunarodnoj svemirskoj stanici. S druge strane, misija Artemis 2, koja je trebala da pošalje ljudsku posadu na let oko Meseca, odložena je, a njeno izvršavanje se očekuje tek 2026. godine.
Dakle, s mišlju da ništa nije uklesano u kamenu, za vas smo pripremili spisak od 10 svemirskih misija koje bi trebalo da obeleže 2025. godinu.
NASA će u februaru 2025. godine lansirati SPHEREx, svemirsku opservatoriju koja ima zadatak da mapira čitavo nebo u optičkom i bliskom infracrvenom spektru. Letelica će osmatrati preko 100 miliona zvezda u našoj galaksiji, ali i prikupljati podatke o više od 450 miliona drugih galaksija. Između ostalog, ova dvogodišnja misija tragaće i za oblicima života kakve poznajemo, ali i pomoći naučnicima da bolje shvate kako se formiraju galaksije i kako je univerzum nastao.
Nakon uspeha u oktobru 2024, kada je SpaceX pomoću svoje lansirne kule Mechazilla uspeo da uhvatio prvi stepen rakete Starship, planira se još izazovniji poduhvat u februaru - hvatanje gornjeg stepena rakete.
Astronauti koji su u junu 2024. otputovali na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) kapsulom Starliner ostali su duže nego što je planirano zbog tehničkih problema. Njihov povratak na Zemlju očekuje se krajem marta 2025, uz podršku SpaceX-a.
Dream Chaser, svemirska letelica za višekratnu upotrebu koju proizvodi Sierra Space, poleteće ka Međunarodnom svemirskoj stanici u maju 2025. Ova letelica može da prevozi teret i posadu do niske orbite, a ono što je posebno interesantno je da sleće poput aviona na pistu.
Sećate li se evropske misije Rosetta, koja je poslala mali lender Philae na kometu Čurjumov-Gerasimenko? Kina sada planira nešto slično. Misija Tianwen-2 ima za cilj posetu kometi 311P/Panstarrs i prikupljanje uzoraka koji bi kasnije bili vraćeni na Zemlju. Međutim, povratak uzoraka očekuje se tek 2030-ih godina.
Kalifornijska startap kompanija Vast planira da ove godine lansira komercijalnu svemirsku stanicu Haven-1, prvu takve vrste, u orbitu. Ova privatna svemirska stanica, koje bi trebala da bude lansirana najranije u avgustu pomoću rakete SpaceX, dizajnirana je da primi četiri astronauta na misijama do 30 dana. U početku će Haven-1 funkcionisati kao nezavisna stanica, ali Vast ima ambiciozne planove da je poveže s većim modulom koji je još u razvoju.
Svemirska sonda Juno, koja je proučavala Jupiter, okončaće svoju misiju u septembru 2025. Sonda, čija je misija već produžena, biće usmerena ka atmosferi Jupitera, gde će biti uništena. Njeni podaci su značajno doprineli našem razumevanju najveće planete Sunčevog sistema.
Putovanja u duboki svemir zahtevaće razvoj tehnologije za pretakanje goriva u orbiti. SpaceX trenutno razvija metode za prenos goriva između svemirskih letelica. Prva demonstracija ove tehnologije očekuje se tokom 2025. godine.
Evropska svemirska agencija (ESA) planira prvi orbitalni test Space Rider-a, male laboratorije za višekratnu upotrebu, čija veličina je kao dva automobila. Letelica će ostati u orbiti dva meseca kako bi testirala svoje tehnologije. Lansiranje je planirano pomoću rakete Vega-C.
Raketa New Glenn još uvek nije imala svoj prvi let, koji je bio planiran za kraj 2024. godine. Međutim, kompanija koja proizvodi ovu raketu, Blue Origin, koju je osnovao Džef Bezos, planira da je ove godine iskoristi za slanje svog prvog lendera na Mesec. Reč je o projektu nazvanom Blue Moon, koji je prvi put predstavljen 2019. godine.
Glas javnosti/S10S