Federalni ured za zatvore saopštio je da je 211 osoba pušteno iz federalnih ustanova nakon Trampove naredbe.
Trampovo sveobuhvatno pomilovanje - koje je otišlo dalje nego što su njegovi saveznici dali do znanja da očekuju - izazvalo je osudu policije koja se borila protiv mafije, njihovih porodica i zakonodavaca, uključujući neke predsednikove kolege republikance.
Više od 60 posto Amerikanaca ne odobrava Trampovu odluku, pokazala je anketa Reuters/Ipsos dovršena juče.
Odluku je kritikovao i Bratski red policije (FOP), najveći policijski sindikat u SAD-u koji je podržao Trampa na izborima 2024. godine. FOP i Međunarodno udruženje šefova policija rekli su u zajedničkom saopštenju da su "duboko obeshrabreni" pomilovanjem.
Među oslobođenima je i Stjuart Rouds, bivši vođa krajnje desničarske grupe Oath Keepers, koji je služio 18-godišnju kaznu nakon što je proglašen krivim za planiranje upotrebe sile kako bi sprečio Kongres da potvrdi Trampov poraz od Džoa Bajdena 2020.
"To je iskupljenje, ali i opravdanje", rekao je Rouds novinarima ispred zatvora u Vašingtonu, gde je gomila Trampovih pristalica čekala da još zatvorenika bude pušteno.
Tramp je naredio pomilovanje za sve optužene za napad, u kojem je gomila njegovih pristalica upala na Kapitol u neuspešnom pokušaju da poništi njegov izborni poraz. U napadu je povređeno oko 140 policajaca, a četiri su osobe izgubile život.
Krejg Siknik, čiji je brat, policijski službenik napadnut tokom nereda, umro od zadobijenih povreda, nazvao je juče Trampa "čistim zlom".
"Čovek koji je ubio mog brata sada je predsednik", rekao je za Reuters.
"Moj brat je umro uzalud. Sve što je učinio da pokuša da zaštiti zemlju, zaštiti Kapitol. Ono što je Tramp učinio je vredno prezira i dokazuje da Sjedinjene Države više nemaju ništa što bi ličilo na pravosudni sistem", rekao je on.
Jedan od Trampovih kolega republikanaca, senator Tom Tillis, za Reuters je izjavio da je pošteđivanje izgrednika koji su napali policiju poslalo pogrešnu poruku.
Među onima koji su ranije tokom dana oslobođeni bio je i Enrike Tario, bivši vođa krajnje desne grupe Ponosni dečaci. Osuđen je na 22 godine, više nego bilo koji drugi optuženik, zbog svoje uloge u planiranju napada.
I potpredsednik Džej Di Vens i državna tužiteljka Pam Bondi ranije su rekli kako veruju da ljudi koji su počinili nasilje neće biti pomilovani.
Portparolka Bele kuće Karolin Levit opravdavala je pomilovanja, tvrdeći da su mnoge osude bile politički motivisane.
"Predsednik Tramp vodio je kampanju na ovom obećanju", rekla je na Fox Newsu, "pa ne bi se trebalo čuditi što je to učinio prvoga dana".
Glas Javnosti/ T02S