Glas Javnosti


U Italiji životinje imaju pravo kao ljudi

Svet
Autor: Glas javnosti

Svi detalji novog Zakona o zaštiti životinja

Italija je zakonski priznala ono što svaki vlasnik ljubimca odavno zna - da psi, mačke i druge životinje nisu stvari, već živa bića sa emocijama, potrebama i pravom na poštovanje.

Novi Zakon o zaštiti životinja u Italiji (Legge 6 giugno 2025, n. 82), objavljen je u Službenom listu (Gazzetta Ufficiale Serie Generale n. 137) 16. juna 2025. godine, a stupio je na snagu 1. jula 2025. godine.

Ova izmena Krivičnog zakonika i Zakonika o krivičnom postupku donosi značajno strože kazne za zlostavljanje životinja.

 

Jedan tiši, ali snažan oblik revolucije upravo se dogodio, ne na ulicama, već u zakonima.

Italija je, nakon višegodišnjih pritisaka javnosti, advokata i udruženja za zaštitu životinja, konačno promenila način na koji zakon gleda na kućne ljubimce.

Od sada, oni više nisu samo "imovina", već zakonski priznate individue koje osećaju bol, radost, strah i povezanost.

Ova promena možda deluje simbolično, ali njeni praktični efekti mogli bi da otvore novo poglavlje u odnosu ljudi i životinja i to ne samo u Italiji.

Pravda za one koji ne govore ljudskim jezikom

U većini zemalja sveta, pa i kod nas, ljubimci se u očima zakona tretiraju kao nameštaj, kao sofa koja se voli, ali ipak ostaje stvar.

Slučajevi nasilja nad životinjama često ne završe ni na sudu, ili se kažnjavaju simbolično, jer žrtva "nije čovek".

Upravo tu se Italija odlučila na korak koji menja temelje: zakonski je priznala emotivnu i biološku kompleksnost životinja.

Godine ćutanja, pa godina borbe

Ova reforma nije došla preko noći. Aktivisti, pravnici i veterinari godinama su ukazivali na pravni apsurd, da ljubimci jesu članovi porodice u srcima ljudi, ali ne i u dokumentima.


Bilo je potrebno mnogo suza, prijava, zanemarenih slučajeva i poniženih sudbina da bi konačno neko odlučio da zakon mora da prati savest, a ne tradiciju.

Šta se zapravo menja?

Ljubimci sada imaju pravno priznanje kao "živa bića sa senzibilnošću" ("esseri senzienti"). Ovo menja sve, od razvoda i starateljstva nad psima, preko nasleđa, pa do prava na zaštitu i tretman u skladu sa dobrobiti.

Ako neko povredi psa, ne udara više po "nečijoj imovini", već po živom biću. Ako par raskida, pas više nije podela poput frižidera, već predmet sporazuma uzimajući u obzir njegovu vezanost, navike i emocionalnu stabilnost.

Važno je i za nas

Jer dok Italija piše novo poglavlje, mi još tapkamo u mestu. U Srbiji, ljubimci su i dalje zakonski objekti, iako svaki pokušaj zaštite dolazi iz ljudske empatije, ne iz pravne norme.

A kada zakon ne prepoznaje bol, ne može ga ni kazniti. Italija je pokazala da zakon ne mora da bude slep, već da može da gleda srcem i nadamo se da ćemo je uskoro slediti.

Ova promena ne znači da će sve životinje odmah biti spašene. Ali znači da one više nisu nevidljive pred sudom. A to je ogroman korak.

Jer, kad zakon počne da prepoznaje ljubimce kao bića, možda će jednog dana naučiti da isto vidi i šumske, ulične i sve one druge koji nemaju ni ogrlicu, ni vlasnika, ali imaju srce.

Glas javnosti /U01S 

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR