Na veštačkom ostrvu Palm Džumeira, jednom od simbola luksuza, hoteli sa pet zvezdica imaju veći priliv gostiju iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji koriste promotivne ponude i popuste i do 50 odsto, prenosi danas Frans24.
Zbog slabije popunjenosti neki hoteli su privremeno zatvorili deo kapaciteta, a cene za lokalne goste u nekim slučajevima i četiri puta niže od standardnih.
Luksuzni hotel „Anantara Palm" je pun lokalnih stanovnika kojima nudi popuste i do 50 odsto. Direktor hotela Majkl Robinson kaže da vikendom popunjenost dostiže i više od 90 procenata, a radnim danima pada na 20 do 30 odsto.
Uz napomenu da se struktura gostiju značajno promenila, kaže da se lokalni gosti zadržavaju kraće, uglavnom jednu do dve noći, a ranije su dominirali međunarodni turisti koji su ostajali i po dve nedelje.
„Od stupanja prekida vatre na snagu 8. aprila, neki turisti su se vratili, ali kretanje je i dalje ograničeno”, kaže i napominje da nova klijentela donosi i određene logističke izazove, posebno u vezi sa parkiranjem, s obzirom na to da većina gostiju dolazi automobilom.
Navodi veliku razliku u dužini boravka, jer lokalni gosti dolaze na jednu ili dve noći, dok međunarodni turisti ostaju nedelju, deset dana, ponekad i dve nedelje.
Robinson kaže da ipak veruje u brz oporavak.
„Ako dođe do nekog oblika dogovora u narednim nedeljama, mislim da će se turisti vratiti brže nego što mislimo”, ukazuje on.
Pojedini hoteli u Dubaiju i susednom Abu Dabiju privremeno su smanjili troškove poslovanja, uključujući i plate zaposlenih ili broj radnih sati, posebno u objektima u centru grada, koji više zavise od poslovnog turizma.
Zaposleni u jednom od ovih objekata kazao je da mu je plata smanjena za 40 posto.
Drugi, zaposleni u luksuznom hotelu u susednom emiratu Abu Dabi, zamoljen je da uzme dva meseca neplaćenog odsustva, pre nego što je nedavno pozvan nazad.
Deo objekata koristi usporavanje poslovanja za renoviranje, poput kultne palate Burdž Al Arab. Sa 19,5 miliona turista u 2025. godini, Dubai se etablirao kao jedna od vodećih destinacija u regionu Persijskog zaliva. Njegovih 827 hotela, uključujući 173 objekta sa pet zvezdica, moglo je da se pohvali prosečnom stopom popunjenosti od preko 80 odsto.
Rat koji su 28. februara pokrenuli Izrael i Sjedinjene Američke Države protiv Irana, a koji se proširio na Zaliv, poljuljao je, međutim, sliku stabilnosti Emirata, navodi francuska TV.
Glas javnosti/P02S