Turistički potencijal Albanije obećava, mesecima biste mogli da istražujete njene znamenitosti, ili samo da uživate na plažama Drača, Valone i Sarande. Cela Albanija danas je jedno veliko gradilište, ulaže ogromna sredstva i napore u turističku infrastrukturu i kvalitet usluga.
Albanska obala vam može ponuditi povoljan, a kvalitetan hotelski smeštaj, primamljive cene vanpansionskih usluga, predivne, prostrane, nezagađene plaže, čisto tirkizno more i gostoljubive domaćine.
Ime “saranda” na grčkom jeziku („Σαραντα„) znači “40”, a odnosi se na 40 mučenih vojnika Sebaste (današnje Jermenije), koji nisu želeli da se odreknu svoje vere-hrišćanstva, pa su ostavljeni da leže nagi na zaleđenom jezercetu, po nalogu cara Likinija. Jedan od njih se predao, izdao svoju veru, otišao po toplu ćebad i hranu. Stražar koji je čuvao ostale je jedne večeri, iznad umirućih vojnika ugledao čudesnu belu svetlost, pa im se pridružio, i tako ih je opet bilo 40.
Iz istog razloga, 40 je sveti broj u hrišćanstvu. Jedna od legendi koju Saranda tiho šapuće.
Ovo ljupko letovalište će vas na momente podsetiti na Karibe, jer, ako napustite grad i krenete na sever, naićićete na oaze netaknute prirode, gde se zeleni maslinjaci spajaju sa tirkizno plavim, besprekornim morem prostranih, od gužve skrivenih plaža. Boje Kariba su vam tako blizu ovog leta, sa srebrom lišća maslinovog drveća i zlatnim nijansama najfinijeg peska pod vašim stopalima.
Ronjenje u Jonskom moru Sarande posebna je atrakcija, ne samo zbog morskih stvorenja poput kraba, lignji, školjki, morskih puževa i oktopoda, koja ovde nisu nimalo stidljiva, već i zbog brojnih olupina potonulih ratnih i teretnih brodova, kao i podvodnih pećina i uvala.
Pokušajte da prepešačite najdužu plažu Jonskog mora, Borshi, na severu sarandskog distrikta, koja se pruža dužinom od 5 km. U oviru nje nalazi se dvorac, islamska džamija i škola, što pokazuje da je ova teritorija dugo bila pod turskom vlašću.
Osim ove plaže i plaži u samom gradu, priuštite sebi makar jedan dan u Ksamilu, iz kog možete lagano otplivati do obližnjih ostrva ili iznajmiti pedalinu do onih daljih. Ovde je more modro, toplo, besprekorno čisto i mirno. Uživajte u sveže ulovljenoj ribi ili školjkama iz jezera Butrint, koje se pripremaju u restoranima Ksamila, sa pogledom na pučinu ka kojoj popodnevni letnji povetarac nosi mirise mediteranskih začina i morskih specijaliteta.
1. Drevni grad Butrint i Đirokastra, koji su na UNESCO-voj listi svetske baštine, i koji će Vas stvarno vratiti kroz vreme u antičku Grčku, Rim, Veneciju i Vizantiju. Butrint okuplja ostatke grčkog amfiteatra, krstionice (baptiserije), katedrale, Lavlju kapiju, kao i muzej sa brojnim iskopanim predmetima navedenih civilizacija. Đirokastra je poznatija kao Grad od kamena, sa tipičnom turskom kaldrmom, kamenim krovovima na stotine kuća, kao i bazarom, vraća u stara vremena crvena od fesova i simbola komunizma.
2. Lekursi dvorac, na uzvišenju iznad Sarande, sa kog se pruža veličanstven pogled na celu albansku obalu i unutar kog je divan, uvek pun restoran.
3. Plavo oko (“Syri i Kalter”) – izvor čiste, plave vode, sa dubine veće od 45m, koji, zbog površinskih mehurića podseća na ljudsko oko, sa nešto tamnije plavim centrom, odnosno zenicom. Posete su u komunističko vreme bile dozvoljene samo najvišim zvaničnicima, oko sakriveno od očiju javnosti.
4. Lukove – predivno primorsko selo, sa Lukove plažom, prekrivenom sitnim, glatkim šljunkom koji zapljuskuje more u boji akvamarina, viđenoj samo u tropskim predelima. Obala je puna maslinjaka i sadnica tropskog voća, mami bojama, životom, divljim i netaknutim. Parkirajte automobil i spustite se prašnjavim, neravnim putem, uživajte u prijatnoj šetnji i nesvakidašnjim pejzažima.
5. Manastir 40 svetaca, specifične sakralne arhitekture, izgrađen u 6-om veku, u čast 40 vojnika, ponosnih hrišćana.
(Glas javnosti/Turizam i putovanja)