Studija koju su sproveli istraživači sa Univerziteta Kolumbija u SAD predstavljaju neku vrstu nadgradnje na ono što već znamo o „poglavljima“ naših života, potvrđujući da su otkrivene strukture u mozgu obeležene primetnom promenom moždane aktivnosti dok se krećemo sa mesta na mesto ili iz aktivnosti u aktivnost.
Segmentacija jasno pomaže mozgu da shvati trenutni tok života, iako do sada nije bilo jasno kako tačno mozak odlučuje gde da započne i završi svako poglavlje.
Novo istraživanje otkriva personalizovan proces, zasnovan na tome šta nam je važno i koji su nam prioriteti.
„Želeli smo da osporimo teoriju da su iznenadne promene u moždanoj aktivnosti kada započnemo novo poglavlje našeg dana uzrokovane samo iznenadnim promenama u okruženju – da mozak zapravo ne radi ništa zanimljivo kada kreira nova poglavlja, to je samo pasivno reagovanje na promenu senzornih inputa“, kaže Kristofer Baldasano, vanredni profesor psihologije na Univerzitetu Kolumbija.
„Naše istraživanje je pokazalo da to nije slučaj: mozak, u stvari, aktivno organizuje naša životna iskustva u delove koji su nam značajni.“
Drugim rečima, prelazak sa autobuske stanice u kafić možda neće nužno pokrenuti novo poglavlje, ako na putu između tih lokacija razgovaramo sa nekim.
Glas javnosti/ R06S
2 sata