Kosovka devojka je glavna ličnost u istoimenoj srpskoj narodnoj pesmi. Ona je mlada devojka koja posle boja na Kosovu luta po bojnom polju, poji i vida rane ranjenim ratnicima, tražeći verenika, kuma i devera – Toplica Milana, Miloša Obilića i Kosančić Ivana.
Najzad nailazi na teško ranjenog ratnika, po narodnoj pesmi viteza Pavla Orlovića, i dok njemu pomaže on joj otkriva da su sva trojica junaka koje traži poginula u bici. Nakon ispovesti, i Pavle umire na njenim rukama.
Pesma “Kosovka devojka” ubraja se, zajedno sa pesmom “Smrt majke Jugovića”, u najlepše narodne pesme ikada nastale u Srbiji. Kao takva, poslužila je kao inspiracija našem slavnom slikaru iz perioda realizma Urošu Prediću koji je 1919. svetu predstavio istoimenu sliku.
Skica za delo je nastala 1914. Predića je verovatno inspirisala baš Kosovka devojka jer je u njoj video “prvu bolničarku” iz srpskog nacionalnog mita. Međutim, dogodio se Prvi svetski rat i slikar je delo završio tek 1919.
Za lik Kosovke devojke, Predić je uzeo stvarnu osobu.
Jedinica u porodici, Leposava Stanković, rođena 29. decembra 1899. godine u Beogradu pozirala je za čuvenu sliku. Pohađala je u Trgovačku školu, u kojoj je tada brat Uroša Predića bio direktor.
Zanimljivo je i to da Leposava nikada nije srela svog “partnera” sa slike viteza Orlovića Pavla. Naime, lik Pavla Orlovića, ranjenog junaka Kosovskog boja kojem ona na slici daje vodu, rađen je prema jednom učeniku iz iste Trgovačke škole. Uroš Predić ih je slikao zasebno. Leposava je čuvala reprodukciju Predićeve slike u stanu. Umrla je 1995. godine. Zna se i da se Leposava udala i da se nakon toga prezivala Lulik.
Na ovoj fotografiji možemo da vidimo kako je Leposava izgledala. Na njoj se nalazi treća sa leve strane.
Osim toga, valja pomenuti još i da je Politka od 3. marta 1995. prenela je kratku vest: “Umrla “Kosovka devojka””.
“U Beogradu je, sasvim tiho, 2. marta izjutra, u 96. godini umrla Leposava Lulik, rođena Stanković, zauvek ovekovečena na čuvenom platnu Uroša Predića “Kosovka devojka”.
(Glas javnosti)