Fudbaleri Crvene zvezde danas od 21 čas gostuju ekipi Hofenhajma, što će biti 34. duel crveno-belih sa nekom ekipom iz Nemačke od debija u evropskim takmičenjima davne 1956. godine. U ovom tekstu ćemo se podsetiti prethodna 33 susreta.
Zvzeda je svoju evropsku odiseju započela utakmicom protiv holandske Rode (tada Rapid) 3. novembra 1956. godine, a do prvog meča sa ekipom iz Nemačke čekala je do sezone 1969/1970.
Crvena zvezda - Forverts (1969/70)
U drugom kolu kupa šampiona za sezonu 1969/1970, Crvena zvezda je odmerila snage sa Forvertsom, koji će kasnije postati Viktorija (ugašen 2012). Prvi meč u Berlinu 12. novembra 1969. okončan je rezultatom 2:1, a jedini gol za Zvezdu postigao je Zoran Žota Antonijević u 15. minutu. Dve nedelje kasnije crveno-beli su u Beogradu gubili 1:0, zatim i 2:1, ali su preko Jovana Aćimovića i Stanislava Karasija, koji je postigao dva gola, stigli do pobede od 3:2. Ipak, nemački tim je prošao dalje s obzirom na dva postignuta gola u gostima.
Crvena zvezda - Karl Cajs Jena (1970/71)
Već sledeće sezone crveno-beli su dobili priliku za revanš, i nju su na sjajan način iskorisitli. Rival je ovog puta bila ekipa Karl Cajs Jene u četvrtfinalu Kupa šampiona. Činilo se da se sprema katastrofa Zvezdi pošto je Karl Cajs 10. marta 1971. nakon 21. minuta igre imala dva gola prednosti, a onda se probudila Zvezda, preko Jankovića i Džajića stigla do 2:2, ali je Jenu ipak napustila sa golom minusa, 3:2.
No, dve nedelje kasnije u Beogradu nije bilo dileme - zaigrala je Zvezda u svom tada već prepoznatljivom naletu, nije Karl Cajs odoleo jurišu - 4:0. Đorić, Filipović, Ostojić, Karasi - dovoljno za plasman u polufinale na čuveni megdan sa Panatinaikosom...
Crvena zvezda - Hamburg (1975/76)
Do narednog dvomeča sa ekipom iz Nemačke Zvezda je čekala do sezone 1975/1976, kada je rival u drugom kolu UEFA kupa bio Hamburg. Nakon beogradskih 1:1 (strelac Sušić), u Nemačkoj je Zvezda pretrpela katastrofu, 4:0, i završila takmičenje.
Crvena zvezda - Borusije Menhengladbah (1977/78)
Dvomeč sa Borusijom iz Menhengladbaha ostaće upamćen kao jedan od najslabijih u istoriji Zvezde, pošto je okončan ukupnim rezultatom 8:1 u korist Menša.
Crvena zvezda - Dinamo Berlin (1978/79)
U sezoni 1978/79 Zvezda je stigla do finala Kupa UEFA, a na tom putu je igrala sa čak tri ekipe iz Nemačke. Prvi je bio berlinski Dinamo. Nemci su za 28 minuta igre u prvoj utakmici imali 3:0, ali su Šestić i Savić uspeli da smanje na 3:2. Primila je Zvezda do kraja još dva gola, ali to, ispostaviće se, nije bilo presudno.
Naprotiv, presudno je bilo drugo poluvreme beogradskog revanša, kada je Zvezda uspela da mrežu Dinama zatrese četiri puta, i tako od 0:1 stigne do 4:1, nadoknadi ukupan minus od 6:2 i plasira se u narednu rundu.
Crvena zvezda - Herta (1978/79)
Nije bilo Nemaca sve do polufinala, a tamo Herta. Dule Savić je nastavio da "rešeta", pobeda od 1:0 u Beogradu nakon čuvenih mečeva protiv Arsenala i VBA, a zatim još jedna šokantna završnica revanša u Nemačkoj, kada je Šestić pogodio četiri minuta pre kraja za plasman u finale.
Crvena zvezda - Borusija Menhengladbah (1978/79)
Finale, beogradskih 1:1 i stadion u Nemačkoj koji uzvikuje "Roter Štern"... Verovatno je hrabra partija tog dana imala udela u letu one lopte koju je 12 godina kasnije Augentaler poslao ka mreži Bajerna. No, da ne davimo, pristetite se prvog Zvezdinog finala.
Crvena zvezda - Karl Cajs Jena (1979/80)
Nova sezona - stara mušterija. Dve pobede po 3:2 i plasman u treću rundu kupa UEFA.
Crvena zvezda - Bajern Minhen (1979/80)
Prvi put je Zvezda te sezone ukrstila koplja sa Bajernom, i iz Minhena došla sa dva gola minusa. Zaigrali su nošeni navijačima crveno-beli, prvih 70 minuta utakmice u Beogradu bukvalno gazili Bavarce... A onda je na teren ušao Diter Henes i sa dva gola Bajernovu katastrofu od 3:0 pretvorio u 3:2 za plasman dalje.
Crvena zvezda - Keln (1989/90)
Prva velika Zvezdina tuga, ako izuzmemo poraz od Panatinaikosa. Dva gola Savićevića u Beogradu, a potom šok u poslednjem minutu utakmice u Kelnu...
Put ka peharu namenjenom najboljoj ekipi Evrope nije mogao da prođe bez ekipa iz Nemačke, pa su na tom putu ukrstili koplja sa Dinamom iz Drezdena i Bajernom iz Minhena.
Crvena zvezda - Keln (1996/97)
Prvo kolo Kupa pobednika kupova donelo je meč sa Kelnom, i partiju koja je današnjeg trenera Zvezde Dejana Stankovića lansirala u fudbalsko sazvežđe. Pobeda od 4:0 i plasman u drugu rundu, gde je čekala tada strašna Barselona...
Crvena zvezda - Bajer Leverkuzen (2001/02)
U poslednjoj rundi kvalifikacija za Ligu šampiona Zvezda je igrala sa "farmaceutima", i nakon beogradskih 0:0 u Nemačkoj verovala u čudo, ali je sastav Bajera lako slavio 3:0, a potom se domogao i finala Lige šampiona, koje je Zinedin Zidan rešio jednim od najlepših voleja u istoriji fudbala.
Crvena zvezda - Bajern Minhen (2007/08)
Sezona od četiri poraza mogla je da ode drugim tokom da te prohladne oktobarske večeri na golu Zvezde nije stajao Ivan Ranđelović...
Na poslednje četiri utakmice vas nećemo podsećati. Golove Ričmonda Boaćija i Slavoljuba Srnića Kelnu ljubitelji fudbala mogu da prepričaju napamet, dok je Bajern demonstrirao silu u prošlosezonskim duelima u Ligi šampiona.
Do danas, crveno-beli su odigrali sa ekipama iz Nemačke 33 utakmice. Od toga, na 14 je Zvezda slavila, 15 puta su pognutih glava napustili stadion, dok su četiri utakmice okončane bez pobednika, uz 50 postignutih i 60 primljenih golova.
I na sve to, Zvezda će večeras na teren istrčati u dresu inspirisanom nekim prošlim vremenima:
Stvoren za velika dela! ?
Predstavljamo vam novi/retro dres Crvene zvezde za @EuropaLeague!