Glas Javnosti


Zbog žalbi roditelja, povlači se sapun iz beogradskih vrtića

Društvo
Autor: Glas javnosti

U više vrtića su roditelji prijavili pojavu osipa na koži.

Beogradski Sekretarijat za obrazovanje i dečju zaštitu saopštio je da je dobavljač "UG Solutions" obavestio da, po nalogu Republičke sanitarne inspekcije, treba vratiti isporučene količine tečnog sapuna za pranje osetljive dečje kože "Kids Oxy" iz svih predškolskih ustanova u gradu.

U saopštenju se kaže i da je povlačenje proizvoda naloženo "iako nije jasno zbog čega se povlači proizvod koji poseduje ispravnu dokumentaciju".

Sekretarijat podseća da je prilikom zaključivanja ugovora o nabavci krema, sapuna i ostalih sredstava za higijenu sa dobavljačem "UG Solutions" utvrđeno da je dostavljena kompletna dokumentacija u skladu sa zakonima i pravilnicima.

Dostavljeni su uzorci, deklaracije proizvoda, izveštaji o laboratorijskom i mikrobiološkom ispitivanju, kao i stručno mišljenje da je proizvod zdravstveno ispravan za upotrebu.


Ugovor je potpisan 5. juna 2025. godine, a Sekretarijat ističe da tokom realizacije ugovora nije bilo nikakvih problema sa upotrebom sapuna u predškolskim ustanovama Grada Beograda.

O tome je, kako se navodi, upoznata i Republička sanitarna inspekcija, koja vrši redovan nadzor nad predškolskim ustanovama.

Od sada će svaki proizvod koji se odnosi na sredstva i pribor za održavanje higijene, a koji ulazi u predškolske ustanove, biti dostavljan na saglasnost Republičkoj sanitarnoj inspekciji i Gradskom zavodu za javno zdravlje, iako takva saglasnost nije zakonska obaveza niti uobičajena praksa.

"Iako ovakva vrsta saglasnosti ne predstavlja zakonsku obavezu, kao ni praksu, biće uključena u redovnu proceduru kako bismo izbegli slične situacije, gde se preskaču koraci u postupanju i na taj način dolazi do širenja dezinformacija i uznemiravanja javnosti", navodi se u saopštenju Sekretarijata.

Podsetimo, roditelji više beogradskih vrtića prijavili su pojavu osipa na koži, ispucale i hrapave kože ruku kod dece, sumnjajući da je uzrok problema sapun koji deca koriste za pranje ruku u predškolskim ustanovama.

Glas javnosti/ R05S

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR