Glas Javnosti


Nemačke kompanije beleže pad nedostataka kvalifikovanih radnika

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Problem pronalaženja kvalifikovanih radnika u Nemačkoj na najnižem je nivou u poslednjih pet godina - 22,7 odsto kompanija zabeležilo je nedostatak kvalifikovanih radnika, objavio je danas Institut za ekonomska istraživanja (IFO) iz Minhena.

To je ujedno i pad sa 25,8 odsto u oktobru, a nedostatak adekvatnih radnika posebno je naglo opao u sektoru transporta i logistike, gde je udeo pogođenih kompanija pao sa 42,7 odsto na 30,6.


Pravni i poreski savetnici (58,4 odsto) i agencije za privremeno zapošljavanje (56,6 odsto) i dalje posebno često pate od nedostatka kvalifikovanih radnika. U industriji je 16,6 odsto kompanija prijavilo nedostatak kvalifikovanih radnika, pola procenta manje nego u oktobru.

U automobilskom sektoru i među proizvođačima električne opreme, taj udeo je malo ispod 10 odsto, a u mašinstvu oko 19 odsto. Situacija je takođe donekle ublažena u trgovini, gde oko 18 odsto kompanija prijavljuje poteškoće u popunjavanju slobodnih radnih mesta kvalifikovanim radnicima.

Međutim, u građevinskoj industriji udeo pogođenih kompanija ostaje visok na 30,4 odsto.

Istraživač instituta IFO, Klaus Volrabe, napominje da "slab ekonomski razvoj nastavlja da igra ulogu u pomenutom problemu". "Istovremeno, tehnološke promene, posebno veštačka inteligencija, sve više menjaju tržište rada", rekao je on.




Glas Javnosti/ T01S

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR