"Međutim, suprotno izrečenoj zabrani, utvrđeno je da je zaraženo meso u međuvremenu prodato i transportovano do jednog privrednog subjekta u mestu Sikirica. Zahvaljujući operativnim aktivnostima i saradnji sa policijom, zaplenjeno je oko 40 tona potencijalno opasnog pilećeg mesa, od čega čak 70 odsto nije bilo propisno obeleženo i nije imalo dokumentaciju o poreklu i bezbednosti", navelo je ministarstvo.
U objektu su, kako se dodaje, utvrđene brojne nepravilnosti, uključujući i neslaganje fakturisane i realno zatečene količine.
"Ministarstvo poljoprivrede je ovom subjektu donelo rešenje o zabrani daljeg rada, a sve količine zaraženog i nebezbednog mesa biće uništene u skladu sa propisima", ističe se u saopštenju.
Osim toga, inspekcijske službe Ministarstva utvrdile su, kako se navodi, da su ostaci klanja živine ilegalno odlagani na gradsku deponiju, čime je stvoren rizik po životnu sredinu. Ovaj segment takođe je predmet daljeg postupanja nadležnih organa.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede nastaviće u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, tužilaštvom, kao i drugim inspekcijskim organima – posebno Ministarstva finansija i Ministarstva zaštite životne sredine – da sprovodi aktivnosti usmerene na zaštitu zdravlja potrošača, suzbijanje nelegalne trgovine hranom i odgovorno postupanje u slučajevima kršenja propisa u oblasti bezbednosti hrane.
"Istovremeno, biće detaljno ispitano eventualno postupanje pojedinaca u javnom sektoru u suprotnosti sa Protokolom i zakonskim ovlašćenjima veterinarske inspekcije", ističe se u saopštenju.
Podsetimo, ranije danas MUP je saopštio da je policija iz Kruševca pronašla na farmi živine oko 40 tona neoznačenog i potencijalno opasnog mesa i prerađevina od pilećeg mesa zaraženog salmonelom i tim povodom uhapsila dve osobe iz Ćićevca.
Uhapšeni su Đ. K. (1996) i V. K. (1967) iz Ćićevca, zbog sumnje da su izvršili krivično delo proizvodnja i stavljanje u promet škodljivih proizvoda.
„Tokom redovne kontrole na farmi živine u vlasništvu osumnjičenog Đ. K. 29. jula 2025. godine, nadležna veterinarska stanica, čiji je vlasnik njegov otac V. K., utvrdila je prisustvo salmonele“, navodi se u saopštenju.
Republička veterinarska inspekcija tada je izdala zabranu prodaje mesa, ali je nakon vanrednog nadzora 4. avgusta utvrđeno da je živina u međuvremenu prodata.
Sumnja se da je osumnjičeni zahtevao ponovno uzorkovanje 2. avgusta, koje je takođe potvrdilo prisustvo salmonele, „kako bi ostvario svoju nameru u izvršenju krivičnog dela zbog kog je i uhapšen“.
Opsežnim radom policije i nadležnih institucija, zaraženo meso pronađeno je u objektima jednog privrednog društva u mestu Sikirica.
Opsežnim radom policije i nadležnih institucija, zaraženo meso pronađeno je u objektima jednog privrednog društva u mestu Sikirica.
„U hladnjači je pronađeno oko 40 tona pilećeg mesa i prerađevina, bez odgovarajuće dokumentacije, od čega 70 odsto nije bilo obeleženo u skladu sa propisima“, precizira MUP.
Glas javnosti/N1