Dakle, kroz 15 meseci duhovnici koji daju blagoslov za veridbu nisu razgovarali sa Anastasijinim roditeljima što je potpuno van crkvenih i narodnih običaja. Nakon toga Anastasija nekako polazi sa roditeljima kući i navodi da je inače bio plan da ide kući sa roditeljima. Anastasija 6. aprila napušta kuću i od tada skoro 40 dana nismo znali ništa o kćerki koja je bukvalno stavljena u brutalnu izolaciju, izlovana od roditelja, braće, prijatelja, rodbine, folklora, i fakulteta. U toku tih dana prošli smo sva maltetiranja institucija, ignorisanje dobrobiti i ličnog bezbdonosnog stanja i protivzakonito ponašanje institucija. Nemoguće je ovom prilikom ispričati svu brutalnost događaja kada u jednom danu jedan član porodice bude bukvalno iščupan iz porodice bez najličnijih stvari i kontakata sa porodicom koji su bili nerazdvojni.
Posle brojnih intervencija preko udruženja koja se bore protiv raznih oblika nasilja izolacije viđena je na fakultetu u veoma zahtevnom stanju. Ceo ovaj period je imao oblik iznude od porodice i to u više nivoa. Treba napomenuti da je u istom periodu ukraden laptop kojim je izvesni dobio pristup ličnim podacima, ima dokaza o neovlaštenom praćenju svih članova porodice i praćenju komunikacije članova porodice.
Dakle, redom sumnje na nezakonitosti:
- potpuna izolacija, koja još traje je teško krivično delo protiv slobode i prava ličnosti čak i ako žrtva „daje pristanak“,
- nepotizam i arbitrirana „briga“ je u suprotnosti sa ustavom SPC i osnovnim verskim pravima, zloupotreba duhovničkog autoriteta
- krađa lične imovine i podataka, neovlašteno praćenje svih članova familije i upad u komunikaciju i prisluškivanje,
- iznuđivanje i prisila u uslovima nestanka člana porodice,
- kršenje zakona i pravilnika o provođenju istrage i krivičnog zakona.
Sve ove činjenice ukazuju po rečima pravnih stručnjaka na veoma ozbiljna krivična dela i na mogućnost još ozbiljnijih pretnji po bezbednost Anastasije. Također je potrebno napomenuti da se manastir Sv. Justina Ćelijskog nalazi u okviru Eparhije raško-prizrenske u egzilu, koja je inače nosilac ispovedničkog nasleđa Blaženopočivšeg Vladike Artemija i u kojoj znamo brojne časne služitelje i vernike i ova gore navedena manipulativna dela su dela pojedinaca čiju odgovornost i saučeništvo u otmici Anastasije tek treba utvrditi.
Pozivamo sve relevantne institucije, udruženja, i pojedince da pomognu u procesu izmeštanja Anastasije iz izloacije i stanja bezbedonosnog rizika svih nivoa. Još jednom napominjemo da je u proteklom periodu bilo niz nezakonitog postupanja institucija te je time i ovo stanje izolacije trajalo i traje još uvek.
Miodrag Mikulić
Gordana Kangrga-Mikulić