Glas Javnosti


EU pod ozbiljnim problemom nestašice goriva za avione

Svet
Autor: Glas javnosti

Zatvaranje Ormuskog moreuza dovelo do velikog skoka cene kerozina

Zasad nema nestašica goriva u Evropskoj uniji, ali bi se uskoro mogao pojaviti problem sa snabdevanjem mlaznim gorivom, rekla je danas portparolka Evropske komisije Ana Kaisa Itkonen.

Dodala je da rafinerije u EU-u pokrivaju oko 70 posto potreba za mlaznim gorivom, a ostalo dolazi iz uvoza.

Rat na Bliskom istoku i zatvaranje Ormuskog moreuza doveli su do velikog skoka cena naftnih derivata, posebno kerozina.

Udruženje evropskih aerodroma prošle nedelje je u pismu Evropskoj komisiji upozorilo da bi u Evropi moglo doći do nestašica mlaznog goriva ako se plovidba Ormuskim moreuzom ne obnovi u sledeće tri nedelje.

Portparolka Itkonen istakla je da Komisija tesno sarađuje s državama članicama kako bi imala potpuni uvid u zalihe goriva, kapacitete rafinerija i alternativne uvozne rute, što su neophodne informacije za preduzimanje bilo kakvih mera.

Glas javnosti /U01S 

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR