Ruski opozicioni lider i aktivista u borbi protiv korupcije, Aleksej Navaljni, otrovan je od strane Rusije smrtonosnim toksinom koji se nalazi u koži ekvadorskih streličarskih žaba, što je "veoma verovatno" dovelo do njegove smrti, saopštilo je upravo britansko Ministarstvo spoljnih poslova.
- Samo ruska država imala je sredstva, motiv i priliku da primeni ovaj smrtonosni toksin i ciljano napadne Navaljnog tokom njegovog pritvora u ruskoj kaznenoj koloniji u Sibiru, i držimo je odgovornom za njegovu smrt - navodi britanska vlada.
- Epibatidin se prirodno nalazi kod streličarskih žaba u divljini Južne Amerike. Streličarske žabe u zatočeništvu ne proizvode ovaj toksin i on se prirodno ne nalazi u Rusiji. Nema opravdanog, nevinog objašnjenja za njegovo prisustvo u telu Navaljnog - dodaje se.
Istragu o njegovoj smrti sprovela je Velika Britanija "u saradnji sa partnerima iz Švedske, Francuske, Holandije i Nemačke".
Velika Britanija je prijavila trovanje Organizaciji za zabranu hemijskog oružja, optužujući Rusiju za "grubo kršenje" Konvencije o hemijskom oružju.
Glas javnosti/K04S