Tasnim navodi da relevantni izvori smatraju da je razlog za ovakvu odluku to što je na osnovu okvira od 10 tačaka koji su SAD prihvatile, Iran prihvatio prekid vatre i naknadne pregovore o okončanju rata, ali su SAD to sve vreme kršile.
Bela kuća potvrdila je da je otkazano putovanje potpredsednika SAD Džej Di Vensa na mirovne pregovore.
Prethodno je američki predsednik Donald Tramp objavio je da će, na zahtev Pakistana, produžiti primirje dok iranska strana ne podnese svoj predlog.
Trampova najnovija odluka predstavlja pravi preokret budući da je ranije tokom dana rekao da očekuje nastavak bombardovanja Irana ukoliko do srede uveče ne bude postignut dogovor o produženju prekida vatre, dodajući da "nema nameru" da produžava primirje.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da je rat protiv Irana sprečio "još jedan Holokaust" nad Izraelom i Jevrejima.
Predsednik parlamenta Libana Nabih Beri upozorio je da će se izraelske snage, koje i dalje drže položaje na jugu zemlje, suočiti sa otporom ukoliko se ne povuku, nagoveštavajući mogućnost nove eskalacije uoči razgovora uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država ove nedelje.
Visoka predstavnica Evropske unije za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Kaja Kalas izjavila je da su se zemlje Evropske unije saglasile da prošire sankcije Iranu tako da obuhvate i one koji su odgovorni za blokadu Ormuskog moreuza.
Glas javnosti/ T01S
































