Toliko su jurišnici Aljbina Kurtija izbacili naših sunarodnika s radnih mesta, a kojima je plata iz lokalnih samouprava ili zdravstenih ustanova jedini izvor prihoda u tim povratničkim sredinama.
Posle prošlonedeljnog upada u privremene organe opština Peć, u mestu Goraždevac, Istok (Osojane) i Klina (selo Vidanje), kao i u tamošnje domove zdravlja, Kurti je pokazao da mu je glavni cilj da naš narod po svaku cenu odseče od matične države Srbije. I zato je odlučio da im najpre uskrati pravo na rad, pa su njegovi policajci odneli iz kancelarija sve što im se našlo pod rukom - od dokumentacije, preko stolova i stolica do računara.
Odgovarajući na pitanje šta za naš narod znače lokalne samouprave, predsednik Privremenog organa opštine Kosovo Polje, Aleksandar Trajković, na čijem području živi oko 2.600 Srba i nealbanaca, kaže:
- Bez privremenih organa ne mogu da funkcionu ni školstvo, ni zdravstvo u Pokrajini po sistemu Republike Srbije. Jer, sve nabavke za škole, ambulante i domove zdravlja obavljaju se preko tih organa.
Prema podacima koje je izneo predsednik Srbije Aleksandar Vučić, u opštini Peć ima 650 Srba, a 192 ih je radno angažovano u lokalnoj samoupravi:
- Zaposlenih i radno angažovanih u lokalnoj samoupravi u opštini Istok je 90, u Domu zdravlja - 44, a ukupno je 540 stanovnika. U Vidanju, u Klini, 62 zaposlenih u upravi, od ukupno 120 stanovnika. U Osojanima ima 90 angažovanih u upravi, a 44 u Domu zdravlja. Svi ti ljudi ne bi imali šansu za opstanak da nema države Srbije i našeg finansiranja.
Šaljući poruku da Srbi neće biti ostavljeni na cedilu, Vučić je naveo i da je na KiM zaposlena 31.831 osoba, a da je 29.115 penzionera. On je ukazao da je Beograd preuzeo i isplatu socijalnih davanja, za šta se svakog meseca izdvaja 350 miliona, a sve kako bi se Srbima omogućili elementarni uslovi za život.
Najnoviji prepadi na Srbe u Pokrajini usledili su odmah nakon odluke Prištine da protera dinar sa Kosova i Metohije.
Glas javnosti/V02S