U Nišu su se, na protestu ispred Gradske kuće u tom gradu, okupili radnici propalih društvenih firmi kojima zaostale plate nisu isplaćene godinama unazad.
Prethodnih meseci je oko 2.000 radnika dobilo pomoć grada, a oni koji nisu obuhvaćeni tom merom i čekaju duže od 15 godina isplatu, izlaze svakog petka u 10 sati i protestuju.
Veliki broj radnika Elektronske i Mašinske industrije, Jastrepca, Građevinara i drugih, nekada veoma uspešnih preduzeća, još uvek nije dočekao isplatu zaostalih zarada.
Rukovodstvo grada je u aprilu najavilo da će na prvoj narednoj sednici Skupštine grada biti usvojena druga faza programa isplate pomoći radnicima društvenih i državnih preduzeća koji imaju potraživanja za zaostale plate, a do kraja godine i treća faza programa pomoći.
Prvom fazom, naveli su radnici, obuhvaćeni su bivši zaposleni preduzeća koja se nalaze u evidenciji Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, drugom fazom bili bi obuhvaćeni radnici koji imaju rešenja Privrednih sudova o isplati zaostalih plata, a trećom fazom bili bi obuhvaćeni radnici koji imaju potraživanja, ali nisu tužili preduzeća za zaostale plate.
Radnici koji su se danas okupili ispred Gradske kuće, da je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović nedavno izjavo da Ustavni sud u poslednje vreme ubrzano rešava žalbe nekadašnjih radnika i da nema razloga da se za tu namenu opredeljuju sredstva ni grada ni države, prenosi Beta.
Nekadašnji radnik EI Rendgen aparata Aleksandar Micić izjavio je da smatra da gradska vlast želi da "kupi vreme".
"Naša je pretpostavka da režim čeka momenat za nove izbore da tada isplati neki deo i na taj način kupi glasove. Glasovi ne mogu biti kupljeni našim parama", izjavio je Micić.
On je kazao da je nekadašnjim radnicima veoma bitno da aktuelna vlast shvati da oni ne traže od njih "novac već zarađene plate".
"Naša preduzeća su politikom države imala kriminalne privatizacije, imala su kriminalne stečajne postupke koji traju po 15 godina. Sve je to država dozvolila i država je apsolutni krivac za situaciju u kojoj se nalaze radnici koji ne mogu da naplate svoje zarađene plate", istakao je Micić i dodao da je još sa promenom vlasti, kada je u Gradsku kuću došao sadašnji gradonačelnik Dragoslav Pavlović, radnicima zamereno to što se okupljaju i insistirano da prestanu to da čine. Ističe i da radnici, ne pristaju da prestanu sa okupljanjima.
"Želimo da pozovemo ljude da protest omasovimo kako bi se izborili za ono što nam pripada, jer je poznato da koza drugačije brsti kada je vuk gleda", istakao je Micić.
Ne zna se tačan broj radnika propalih društvenih firmi u Nišu koji nisu uspeli da naplate zaostale plate, ali se pretpostavlja da ih je oko 6.000. Neki od njih potražuju i više od 100 plata.
Glas javnosti/ N01S