Glas Javnosti

MALA TAJNA ZA PERFEKTAN UKUS: Sami napravite savršene ćevape!

Hrana
Autor: Glas javnosti

Jelo od mesa u obliku "obeliska" pominje se još u antičko doba u Homerovim epovimna "Ilijadi" i "Odiseji", a potom u osmom veku pre nove ere.

Bez ukusnih ćevapa u Srbiji nema dobre klope.

Srpski ćevapčići su nešto duži - oko pet centimetara dužine i dva centimetra u prečniku, a nekad i malo više.

Tradicionalno, najbolji se pripremaju u Leskovcu, koga zovu srpskom prestonicom roštilja. Poznati su i oni u Novom Pazaru.

Pravi ćevapi ne služe se u lepinji i ne jedu u hodu, kao vrsta brze hrane, već isključivo na tanjiru, uglavnom sa lukom. U Leskovcu se nazivaju ćevapčići, što je samo deminutiv od reči ćevapi.

Po leskovačkom receptu roštilj se pravi od posebnog roštilj mesa, čiji originalni recept, kako u ovom gradu tvrde, do današnjeg dana nije izašao iz grada.

Ovom fenomenu posvećena je leskovačka Roštiljijada, sedmodnevni festival roštilja i gurmanluka, koji privlači veliki broj posetilaca.

 

Leskovčani su postigli vrhunsko majstorstvo u izboru mesa za roštilj, pripremi i pečenju, a kažu da je za roštilj najvažnije dobro pripremiti meso. To se po njima ovako radi…

Iskosti se prednja četvrt junećeg trupa, sitno iseče meso i posoli. Treba da odstoji pola sata do sat, a ako je meso posno dodaje mu se bubrežni loj. Potom se meso samelje na "osmici", stavi u širu posudu, te u hladnjak na temperaturu do 4°C. Tu bi trebalo da odleži 24 časa, pa se još jednom samelje na "trojci" i dobro umesi. Od ovako pripremljenog mesa prave se mnogi specijaliteti.

Ćevapčići se pripremaju se neposredno pre pečenja. Za oblikovanje se koristi poseban levak. Ćevapčići su peku se na dobro očišćenom roštilju, na ćumuru od bukovog ili hrastovog drveta. Za vreme pečenja trebalo bi ih okretati i paziti da se ne prepeku. Pečeni su kada dobiju svetlo oker boju, kada su kompaktni i elastični.

Za sve one koji ne mare za mali višak kilograma, ali i za one koji znaju za merak evo (skoro sigurno) pravog, tajnog, recepta za ćevape.

 

Ono što jeste pravilo je da meso koje se koristi za ćevape nikako ne sme da bude nemasno. Kada je junetina u pitanju, idealno je koristiti kvalitetne masnije delove, poput mesa sa rebara i vrata:

  • 1 kg junetine od vrata
  • 50 ml vode
  • kašičica soli
  • 1/3 kašičice bibera
  • 3 čena belog luka sitno seckana

Dakle, nema jaja, nema vegete, nema prezli i nepotrebnih dodataka! Nema čak ni crnog luka u masi za ćevape, jer se on dodaje svež pri serviranju.

Postupak pravljenja ćevapa

Originalno se u vodi prokuva beli luk, so i biber pa kada se voda ohladi sve se proceđeno sipa na meso. Znači ide samo voda sa svim tim aromama – a bude stvarno dovoljno jako začinjeno.

 

Meso treba da se "mesi" još pola sata, ali u kućnoj varijanti može i 12-13 minuta.

Meso koje se  provlači kroz poseban špric za pravljenje ćevapa mora dobro da se stisne da nema puno vazduha, tj. da masa bude "sabijena". Tako se dobiju oni ćevapčići koji "odskaču" u tiganju ili na roštilju kao da su gumene loptice. Ako nemate ovu spravu isecite par santimetara od otvora plastičnu flašicu, meso rukom stiskajte kroz taj otvor pazeći da sve bude “sabijeno” koliko je moguće u ovoj improvizaciji. Ćevapi nisu savršeni i trebalo bi malo da ih popravite rukom.

Ako nemate pravi roštilj, može i prženje u roštiljskom tiganju. Pravilo je da se hvataljkama za meso ćevapi  okreću  non-stop. Kažu da temperatura ne sme da bude preslaba da ne ostanu živi, ali je pravilno i da sredina ostane blago rozikasta, ali prepečena.

 

Ćevapi ne mogu sami, pa se pobrinite i za priloge valjalo bi da ste kreativniji te da to nisu uvek testo i krompirići, te probajte pečurke, grilovano povrće, ili vama omiljene salate.

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR