- Obeležavamo u zadnjih 10 godina velike i važne datume u srpskoj istoriji, uglavnom su to tužni skupovi. Izražavamo tugu i želimo nešto da naučimo iz svega ovoga - rekao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Rekao je da smo bili naivni, i da nas ta naivnost nas prati kroz istoriju.
- U Zapadnoj Slavoniji verovali smo u Ujedinjene nacije, koje su potpuno tada stale na stranu Hrvatske. Navelo nas je da našu decu ne učimo šta se tamo desilo, a to je greška. Samo onaj narod koji izgubi svoja sećanja ponovo može biti napadnut. Kako kaže predsednik Srbije Aleksandar Vučić, Srbija i Republika Srpska napadnuti su i iznutra i izvana - naveo je Dodik.
Istakao je da je Srbija danas napadnuta obojenom revolucijom.
- A mnogi i ne znaju šta se tamo dešava. Studenti i đaci su izgubili godinu dana svog školovanja zbog inaćenja - rekao je Dodik.
Naveo je da zajednički cilj svih bošnjačkih partija jeste da se ukine Republike Srpska.
- Nermin Nikšić, premijer FBiH rekao je da je on za BiH bez entiteta, i za jednog predsednika. I oni svi tako razmišljaju, bilo levo ili desno orjentisani - rekao je Dodik.
Istakao je da ostaje na odbrani Srpske.
- Ponosan sam na ljude oko sebe. Ovo govorim zato što ne želim da nam se desi neki novi "Bljesak" - rekao je Dodik.
Ističe da je opasnost ogromna.
- Zapad je sistematski radio 30 godina da nas počisti. Ukoliko se ne vrati snjve na izvorni Dejton, mi ćemo otići iz BiH. Nemamo nikakve šanse da naši potomci mirno žive u monstrumskoj BiH - naveo je Dodik.
I zato, kako ističe, žele da sklone njega, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića.
- Nije to ništa slučajno. Izbori su za godinu i po dana, ja ovdje ne vodim nikakvu izbornu kampanju, već branim Srpsku i pokušavam da doprijem u svest našeg naroda da se okupimo oko nacionalne ideje. Želim da niko ne oseti rat. Dejtonski sporazum nije srušila Republika Srpska, već međunarodni faktor potpomognut bošnjačkom politikom. S druge strane Save je danas proslava, a ovde parastos. I protiv toga se moramo boriti, jer naše žrtve nisu i ne smeju uzalud pasti - naglasio je Dodik.
Predsednik Udruženja Srba proteranih iz Zapadne Slavonije Krsto Žarković podsetio je da su hrvatske snage uroku od 36 36 časova pobili 283 Srba.
- Agresija je izvršena u jutarnjim časovima u sadejstvu sa Ujedinjenim nacijama, jer svi napadi vršeni su preko punktova UN, gdje su bili stacionirani vojnici iz Nepala i Јordana. Mi smo 1991. postavili barikade isključivo ispred srpskih sela, isključivo da se ne ponovi 1941. godine - rekao je Žarković.
Istakao je da je važno da sećanje na ove žrtve ne zaboravimo, jer Slavonci danas ne žive samo u Gradišci, već rasuti su po cijelom svijetu.
- Iako vrijeme neumoljivo teče, sjećanje na ovaj pogrom upečatljiv je u našoj svjesti. Sjećamo se djece, majki, očeva, staraca, vojnika, koji su stradali samo zato što su bili Srbi. Put prema slobodi na mostu na Savi postao je put smrti - rekao je gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić.
Naveo je da istina o ovim stradanjima ne sme nikada da izbledi.
- I danas umesto osude, zločin se prikriva, a žrtve zaboravljaju. Moramo neumorno prenositi budućim generacijama šta se ovde dogodilo. Sve možemo prevazići i postići našim jedinstvom, čuvanjem Republike Srpske i njenih institucija. Istorija nas uči, a žrtve obavezuju da ovaj dan bude naš zavet istini i svima onima koji su položili život na braniku otadžbine - izjavio je Adžić.
Kod spomen-obeleežja posvećenog ubijenim civilima i vojnicima iz Zapadne Slavonije danas su položeni venci i cveće povodom obeležavanja 30 godina od pogroma Srba u hrvatskoj zločinačkoj akciji "Bljesak".
Venac su u ime institucija Republike Srpske položili predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić i izaslanik srpskog člana i predsjedavajuće Predsedništva BiH Željke Cvijanović.
U ime Srbije venac su položili predstavnici Ambasade Srbije.
Prethodno je kod spomen-obeleežja služen parastos za 283 ubijenih srpskih civila i vojnika iz Zapadne Slavonije u akciji "Bljesak".
Hrvatske oružane snage su 1. maja, 1995. godine, izvršile agresiju na srpsku oblast Zapadna Slavonija, koja je bila u sastavu Republike Srpske Krajine i pod zaštitom UN.
Protiv Srba u Zapadnoj Slavoniji, odnosno oko 15.000 civila i oko 4.000 vojnika, krenulo je više od 16.000 pripadnika hrvatskih oružanih snaga.
Prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas", u agresiji na Zapadnu Slavoniju u akciji kodnog naziva "Bljesak" 1. i 2. maja 1995. godine poginule su i nestale 283 osobe, uključujući 114 civila, među kojima je 57 žena i 12 dece, a proterano je 15.000 Srba.
Od ukupnog broja žrtava do sada je rasvetljena sudbina 174 osobe, a kao nestalo se vodi još 109, među kojima je 46 civila, uključujući i 23 žene.
Zarobljeno je oko 1.450 pripadnika Srpske vojske Krajine, većina na prevaru uz pomoć snaga UN, od kojih su mnogi kasnije prošli teška psihička i fizička maltretiranja u Bjelovaru i Varaždinu.
Za ove zločine niko nije odgovarao.
Glas javnosti /R04S