U Crnoj Gori je od 2017. do 2020. godine registrovano čak 5.000 abortusa, od kojih je 2.859 bilo namernih prekida trudnoće, podaci su Instituta za javno zdravlje dostavljeni podgoričkom Danu.
Od 2008. do septembra 2023. godine u Crnoj Gori je, prema podacima Zavoda za statistiku, rođeno 117.346 beba, a broj novorođenčadi muškog pola je za 4.606 veći od broja rođenih beba ženskog pola.
Istraživanje Populacionog fonda Ujedinjenih nacija (UNFPA) pokazalo je da se Crna Gora nalazi u grupi od devet država sveta sa najvećim poremećajem u odnosu novorođene muške i ženske dece. Naime, normalan odnos muške novorođenčadi prema ženskoj je 105:100, dok u Crnoj Gori taj odnos iznosi 110:100.
Kao osnovni razlog ovakve disproporcije u Crnoj Gori navodi se selektivni abortus, koji se javlja kao neposredna posledica patrijarhalnih uverenja. Dr Jovana Davidović, koja je doktorirala na temu "Patrijarhalna uverenja i medijsko portretisanje rodnih odnosa na primeru selektivnog abortusa u Crnoj Gori", a njeno istraživanje je pokazalo da se tokom poslednjih 20 godina u državi prosečno rađa 400 dečaka više u odnosu na devojčice, dok bi normalna razlika između muške i ženske novorođenčadi trebalo da bude između 130 i 165.
"To znači da odstupanje od nekoliko stotina nedvosmisleno ukazuje na selektivni abortus, zato što kontinuirana razlika u tom obimu nije ostvariva prirodnim procesima", navela je Davidović.
Istraživanje je pokazalo da svaki drugi ispitanik veruje da je žena kao ličnost nepotpuna ukoliko se "ne ostvari kao majka".
Paradoksalno je, upozoravala je dr Davidović, da svaki peti ispitanik, koji veruje da abortus u potpunosti treba zabraniti, istovremeno podržava selektivni abortus, ukoliko u porodici nema muške dece.
Kada je Populacioni fond Ujedinjenih nacija iskazao javnu zabrinutost povodom selektivnog abortusa u Crnoj Gori analiza medijskog diskursa, prema rezultatima istraživanja Jovane Davidović, objave u medijima su dominantno bile u skladu sa profesionalnim i etičkim standardima, ali su mediji problemu selektivnog abortusa retko prilazili dubinski. Četvrtina analiziranih medijskih objava je samo posredno povezana sa selektivnim abortusom.
Glas javnosti/ A03S