Opština Legrad politikom „kuća za kunu“ i drugim poticajima u rešavanju stambenog pitanja za mlade porodice još od 2018. godine pokušava popraviti svoju demografsku sliku.
Načelnik opštine Ivan Sabolić kaže da je reč o demografskom oporavku opštine koji je planiran na duže vreme jer još uvek u tom idiličnom kraju uz Dravu mortalitet nadvladava natalitet.
Ipak, taj se negativni trend usporava time što mlade porodice ostaju u Legradu, a doseljavaju se i one iz susednih županija. No, doselila se i porodica iz Pule, naglašava Sabolić.
Kao dokaz da su stvari krenule nabolje navodi i to što nadograđuju vrtić, a čini se da će ga u skoroj budućnosti proširiti za dodatne kvadratne metre.
Prvi čovek Legrada naglašava da uz nekretnine po ceni nižoj od žvakaće gume prodaju i građevinska zemljišta, ali interes za njih je manji nego za kuće koje su pogodne za adaptaciju.
Uslov za kupovinu "kuće za kunu"
Uslov za kupovinu kuće ili gradilišta je da se radi o bračnom ili vanbračnom paru do 45 godina starosti, da nisu kažnjavani te da nemaju rešeno stambeno pitanje. Dodatne bodove donosi im ako se bave deficitarnim zanimanjem i imaju decu.
Dosad je pedesetak porodica konzumiralo mere podsticajne prodaje jeftinih kuća i zemljišta te sufinansiranja adaptacije kuća, a zahvaljujući tome u Legradu je ostalo da živi ili se doselilo 120 osoba.
Sabolić najavljuje da će opština nastaviti s prodajom kuća za 30 centi, a trenutno je u procesu procene nekoliko nekretnina, nakon čega će donijeti odluku o njihovoj prodaji.
„Vjerujem da ćemo uskoro objaviti natječaj za prodaju nekretnina i nadam se da i ovoga puta interesa za kupnju neće izostati“, kaže Sabolić.
Načelnik Legrada apelira na ostale opštine i gradove da takvom stambenom politikom utiču na demografsku sliku Hrvatske jer uz posao porodicama prioritet posedovati kuću ili stan.
Glas javnosti/B06S