Glas Javnosti

Bežični i multimedijalni internet je 1900. prvi izmislio NIKOLA TESLA

Tehnologije
Autor: Glas javnosti

Srpskoj javnosti je nedovolјno poznato da je Nikola Tesla prvi na svetu zamislio internet i to predstavio još 1900. godine, u svom projektu bežičnog prenosa „Svetski sistem“

Upravo o tome govori multimedijalni projekat „Tesla prvi zamislio internet“, čiji je veb-sajt teslainternet.rs ovih dana pušten u rad, u čast Teslinog rođendana.

Jedan od njegovih najambicioznijih i najpoznatijih projekata bio je Bežični svetski sistem (Wireless World System), koji je trebao da revolucionarizuje način na koji se prenose električna energija i informacije.

Ideja Bežičnog svetskog sistema

Tesla je verovao da se električna energija može prenositi bežično, kroz vazduh, koristeći Zemlju kao provodnik. Njegova vizija je bila da stvori globalni sistem za bežični prenos energije koji bi omogućio da svako, bilo gde na svetu, može besplatno primati energiju. Pored prenosa energije, ovaj sistem bi omogućio bežični prenos informacija, što bi unapredilo komunikaciju širom planete.

Wardenclyffe toranj

Ključni deo Teslinog Bežičnog svetskog sistema bio je Wardenclyffe toranj, izgrađen na Long Ajlendu, u Njujorku. Toranj je bio visok oko 57 metara, sa ogromnom metalnom kupolom na vrhu. Tesla je planirao da koristi toranj za prenos električne energije kroz Zemlju, koristeći rezonantne frekvencije Zemlje i jonosfere.

Tehnologija i princip rada

Tesla je verovao da bi korišćenjem visokofrekventnih struja i rezonantnih oscilacija mogao prenositi energiju bežično. On je eksperimente sa bežičnim prenosom energije započeo još 1890-ih godina, a 1899. godine, tokom svog boravka u Koloradu Springsu, uspeo je da prenese energiju bežično na udaljenost od nekoliko kilometara, upalivši fluorescentne lampe.

Vizija budućnosti

Tesla je zamišljao svet u kojem bi Wardenclyffe tornjevi bili postavljeni na strateškim mestima širom sveta, omogućavajući bežični prenos energije i informacija na globalnom nivou. On je verovao da bi to donelo besplatnu energiju za sve, eliminisalo potrebe za električnim vodovima i omogućilo bržu i efikasniju komunikaciju.

Prepreke i neuspeh

Nažalost, Teslin projekat Wardenclyffe nije uspeo. Nedostatak finansijskih sredstava i podrške, kao i tehnički izazovi, doveli su do napuštanja projekta. Tesla nije mogao da pronađe dovoljno investitora koji bi podržali njegovu viziju. Takođe, konkurencija sa drugim tehnologijama, poput sistema za prenos energije putem kablova, koje su bile praktičnije i ekonomičnije u to vreme, dodatno su otežale realizaciju njegovih ideja.

Nasleđe i uticaj

Iako Teslin Bežični svetski sistem nije zaživeo, njegove ideje su imale ogroman uticaj na buduće generacije inženjera i naučnika. Njegova vizija bežičnog prenosa energije i informacija inspirisala je mnoge kasnije tehnologije, uključujući bežični internet, mobilne telefone i satelitsku komunikaciju. Tesla ostaje jedan od najinovativnijih umova u istoriji, a njegove ideje i danas inspirišu istraživače širom sveta.

Glas javnosti

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR