Evropa se pozicionirala kao pionir novih globalnih standarda nakon postignutog dogovora o pravilima koja regulišu upotrebu veštačke inteligencije (AI), navedeno je u njegovoj izjavi objavljenoj na sajtu Evropske komisije.
On je istakao da je na pregovorima Evropskog parlamenta, Evropske komisije i Saveta Evrope o veštačkoj inteligenciji uspostavljen obavezujući, ali uravnotežen okvir za velike modele AI („modele AI opšte namene“), koji podrazumeva transparentnost za sve modele opšte namene, kao i oštrije zahteve za moćne modele sa sistematskim uticajem na evropsko jedinstveno tržište.
Sporazumom su se strane obavezale da poštuju ljudska prava i da izbegnu masovno nadgledanje u Evropi, navedeno je u izjavi.
Breton je istakao da su razvijeni alati za promovisanje inovacija i da je Evropa usklađena kada je reč o testiranju visokorizičnih AI sistema u uslovima stvarnog sveta, odnosno van laboratorije, uz neophodnu zaštitu.
U izjavi je navedeno da je dogovoren čvrst okvir za sprovođenje Zakona o veštačkoj inteligenciji, što podrazumeva nadzor tržišta na nacionalnom nivou, novu kancelariju EU za AI, kao i oštre kazne za kompanije koje se ne pridržavaju pravila.
Sporazum je postignut nakon skoro 15 sati pregovora između i skoro 24-časovne debate prethodnog dana.
Poslanici EU nisu mogli da se slože oko toga kako da regulišu sisteme kao što je ChatGPT, u okviru pravne regulacije koja ima za cilj da zadrži veštačku AI pod kontrolom.