Glas Javnosti

Mladi leskovčani napravili Solarno kube za pečenje paprike

Tehnologije
Autor: Glas javnosti

Leskovac, grad poznat po paprici i ajvaru, dobio je inovativan projekat koji spaja tradiciju i modernu tehnologiju, a Solarno kube, iza koga stoji mladi tim stručnjaka pod nazivom Leskovački ljuti, bio je inspirisan tradicijom pečenja paprike i pripreme ajvara.

Solarno kube dolazi kao odgovor na problem zagađenja vazduha u urbanim sredinama, sa željom očuvanja kvaliteta ajvara – leskovačkog specijaliteta.

Solarno kube u službi zaštite životne sredine

Ideja za „Solarno Kube“ rodila se iz ljubavi prema tradiciji, ali i svesnosti o problemima zagađenja. Leskovac, grad s visokim stepenom zagađenja, tražio je rešenje koje bi omogućilo pripremu ajvara na tradicionalan način, bez štetnih emisija dima i neprijatnih mirisa. Učesnici takmičenja, vođeni mentorom Markom Milenkovićem, razvijali su ovu ideju kroz trodnevne radionice u Šapcu, gde su usavršavali i unapređivali koncept.

Tim učeničke kompanije Leskovaki ljuti čine: Mihajlo Nikolić, Danilo Vučić, Željko Petrović, Pavle Kostić I Andrija Đorđević, učenici Tehničke škole iz Leskovca.

Na ovogodišnjem internacionalnom takmičenju “Upshift,” tim iz Leskovca pod nazivom “LeskovačkI ljuTi,” koji broji pet članova, našao se među pet najboljih timova iz Srbije i Bosne i Hercegovine. Njihova inovacija – „Solarno kube“ – donela im je pobedu, a zajedno sa njom i budžet za realizaciju njihove ideje. U konkurenciji od 20 timova, uspeli su da se izdvoje svojom originalnošću i korisnošću projekta koji spaja tradiciju i održivost, ispričao nam je Željko Petrović. 

Prilikom izrade samog „Solarnog kubeta“ tim se susretao sa mnogim izazovima, uprkos tome, članovi su stekli dosta znanja o svojoj struci koja će im biti od koristi tokom razvijanja novih projekata.
Veliku stručnu i tehničku pomoć timu pružio je profesor Igor Trajković, bez koga ovaj projekat ne bi bio uspešan. Takođe, znatnu podršku pružili su i direktor TŠ „Rade Metalac“ Danko Danković, zamenik direktora Igor Arsić, koordinator kao i pomoćni radnici škole.

Ovim projektom, kaže Željko, naš tim, osim toga što je svojim sugrađanima približio svet nauke, postavio je temelje za dalji uspeh i razvoj novih ideja. Inovacije su veoma važan pojam današnjice jer bez njih razvoj nauke ne bi bio moguć, a samim tim ni postojanje uslova za bolju budućnost.

Način rada solarnog kubeta

Obnovljivi izvori energije: Solarni panel sakuplja sunčevu energiju I pretvara je u električnu.

Invertor: Invertor transformiše struju iz jednog oblika u drugi čineći je optimalnom za rad na komponentama.

Zagrevanje: Grejač koji se nalazi u kubetu zagreva se ovom energijom I omogućava zagrevanje ploče.

Rad bez sunca: Urešaj poseduje bypass za mrežu, tako da može raditi I direktnim priključivanjem na izvor električne energije.

Glas javnosti /W03S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR