Glas Javnosti

Mreža 10G lansirana u Kini: Evo šta sve može

Tehnologije
Autor: Glas javnosti

Do juče su tehnološke kompanije najavljivale budućnost 5G mreža uz demonstracije peciznih zahvata na daljinu i robote koji reaguju bez kašnjenja.

Danas, Kina ide korak dalje – pokretanjem prve 10G širokopojasne mreže u svom eksperimentalnom, ali još uvek polupraznom gradu Ksionang.

U saradnji sa telekomunikacionim gigantom Huaveji, kompanija Čajna Junikom je u ovom gradu pustila u rad novu mrežu zasnovanu na tehnologiji 50G-PON, koja omogućava brzinu prenosa od 10 gigabajta u sekundi – dovoljno za preuzimanje celog filma u svega nekoliko sekundi ili za besprekorno strimovanje igara i 8K sadržaja bez ikakvog zastoja.

Ali ova mreža nije napravljena zbog filmova. Njena svrha je mnogo složenija: ona treba da bude temelj za gradove budućnosti, u kojima će se samovozeći automobili, veštačka inteligencija i virtuelni svetovi neprimetno preplitati sa svakodnevnim životom.

Ksionang – laboratorija budućnosti

Ksionang, grad izgrađen na praznoj ledini 110 kilometara jugozapadno od Pekinga, zamišljen je kao simbol kineske tehnološke vizije. Predstavljen 2017. godine kao lični projekat predsednika Si Đinpinga, ovaj grad trebalo je da postane model pametnog, zelenog, savremenog urbanizma.

Danas, to je mesto sa najbržim internetom na svetu – ali sa vrlo malo stanovnika.


Nova mreža trebalo bi da omogući primenu tehnologija koje se danas nalaze na granici naučne fantastike: funkcionisanje samovozećih automobila, razvoj kompleksnih virtuelnih i proširenih svetova, kao i ubrzan rad velikih jezičkih modela i drugih alata baziranih na veštačkoj inteligenciji.

Grad duhova sa najbržom mrežom na planeti

Iako je Ksionang zamišljen kao grad budućnosti, u stvarnosti se još bori da postane grad uopšte. U njegovu izgradnju uloženo je više od 100 milijardi dolara, ali bez značajnijeg interesovanja privatnog sektora, a još manje građana.

Prema planovima kineskih vlasti, grad je koncipiran po modelu “15-minutnog života”, prema kojem bi svaki stanovnik imao pristup svim osnovnim uslugama – od prodavnica do parkova – u krugu od 15 minuta hoda. Ali, kako navode neki zapadni mediji, Ksionang trenutno više podseća na kulisu nego na mesto stvarnog života, kako prenosi Intresting Inženjerig.

Izveštaj agencije Blumberg ukazuje da, iako infrastruktura postoji, ljudi za sada ne dolaze. Ipak, Kina u ovom projektu vidi više od pukog urbanog eksperimenta.

Za nju, Ksionang je pokazna vežba, uvod u ono što dolazi: mrežu gradova koji će zahvaljujući tehnologiji postati efikasniji, zeleniji, i – barem u teoriji – prijatniji za život.


Glas javnosti/N03S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR