U takvim uslovima ne možemo a da se ne setimo istorije i nekih davnih vremena kada su podizani ustanci i revolucije i kada se ginulo za slobodu domovine. Istorija mora da se pamti, a vreme Vožda Karađorđa je možda to na kome treba izvlačiti pouke i učiti se. Šta to treba da znamo i pamtimo?
Danas, kada je teritorijalni integritet Srbije u opasnosti, izašla je veoma poučna i iskustvena knjiga o Voždu Karađorđu i sa njenim autorom, generalštabnim pukovnikom u penziji, Novicom Stevanovićem, razgovarali smo o samoj knjizi i njenim porukama, ali, pokušali da dokučimo i kako bi Karađorđe danas postupio i kako rešio probleme koje imamo.
Posebna pažnja je posvećena pitanjima: kako se došlo na ideju za pisanje ove knjige, koliko smo stvarno vremena bili pod Turcima, koje smo oslobodilačke pokrete imali i da li su svi priznati, zašto se ustanak i revolucija Vožda Karađorđa proučava u udžbenicima drugih država, šta je istu obeležilo, kakav je bio odnos snaga, kolike su žrtve na obe strane, koje su bitke za pamćenje, koje ličnosti za primer i sećanja, koliko je bio značajan Ustav iz tog vremena, da li je mirovni sporazum u Bukureštu 1812. rešio sva pitanja ili ostavio probleme za danas... kao i koje bi poruke bile za današnje nosioce vlasti i gledaoce i slušaoce da nam se istorija ne bi ponavljala.