Kašćelan je pozvao predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti, kao i narodne zastupnike u nacionalnom i lokalnim parlamentima, da se uzdrže od teških reči i aktivnosti kojima se polarizuje crnogorsko društvo.
U pismu dostavljenom medijima, Kašćelan je naveo da razume nezadovoljstvo građana zbog najavljenog ustoličenja na Cetinju, i pozvao ih da budu dostojanstveni i razboriti ukoliko se, kako navodi, događaj zaista organizuje u Prestonici.
- Verujem da će razum prevladati i da će ceremnija biti organizovana na drugom mestu, jer je sve drugo, po mom sudu, igranje s vatrom koja bi mogla da ima dalekosežne posedice po sve - naveo je Kašćelan.
Kašćelan je naveo da je crnogorsko društvo "zabrinjavajuće polarizovano", te da je najavljeno ustoličenje Joanikija Mićovića za mitropolita u Cetinjskom manastiru, kako kaže, dodatno iskomplikovalo već složenu situaciju.
- Pozivam nosioce vlasti na odgovorno postupanje, poštovanje Ustava i međunarodnih akata kojima se garantuju ljudska prava i slobode, među kojima posebno ističem pravo na slobodu misli, savesti i veroispovesti, pravo na slobodu mišljenja i izražavanja i prvo na slobodu mirnog okupljanja i udruživanja - naveo je Kašćelan.
Postupanja kojima smo, kako ističe, svedočili prethodnih dana, u kojima se lične preferencije, uverenja i religijski svetonazori nosilaca vlasti predstavljaju kao opšti, ukazuju na diskriminatoran odnos prema značajnom delu crnogorskih građana koji drugačije misle i osećaju, što je u civilizovanim društvima nedopustivo.
Kašćelan smatra da nosioci državnih funkcija moraju da pokažu posebnu senzibilnost u pitanjima koja se tiču vere i religijskih prava, kulturne baštine, tradicije i običaja, te da njihov pristup u svakoj prilici mora biti inkluzivan i oslobođen naklonjenosti bilo kojoj verskoj ili etničkoj zajednici.
- Davanje državnog značaja ustoličenju verskog poglavara jedne verske zajednice i angažovanje kompletnog bezbednosnog aparata da bi se to ostvarilo, uz otvoreno zastrašivanje građana primenom sile jer iskazuju protest takvom dešavanju, traži građansku reakciju svakog pojedinca, civilnog društva, ombudsmana, ali i Delegacije Evropske unije i drugih predstavnika međunarodne zajednice - naveo je on.
Kašćelan je kazao da događaj koji je najavljen za 4. septembar vređa nacionalna i religijska osećanja pravoslavnih Crnogoraca koji, kao većinski narod u Crnoj Gori, imaju poseban sentiment i poštovanje prema Cetinjskom manastiru.
- Niko, niti državna vlast, niti verska zajednica koja je u Cetinjskom manastiru, a koji je vlasništvo Prestonice Cetinje, ne smeju zanemariti tu činjenicu, ali ni to da je najavljeni događaj ustoličenja mitropolita visoko rizičan i da su već sada tenzije veoma podignute - naveo je Kašćelan.
Situacija u Crnoj Gori pred ustoličenje mitropolita Joanikija je napeta, a jedan od razloga za tu napetost su pokušaji bivšeg režima da situaciju vrati na staro, izazove krizu u društvu, ali i da utiče na emocije nekih njihovih glasača, ocenio je za Tanjug analitičar Igor Damjanović.
Ističe da bivši režim, pokušava da manipuliše trenutnom situacijom, kao i pojedinim identitetskim pitanjima, što su, kaže Dajmnanović, radili i prethodnih 30-ak godina.
Kao drugi razlog za podizanje nametosti u društvu, analitičar navodi loše postupanje vlade Zdravka Krivokapića prema građanskoj volji i institucijama SPC u Crnoj Gori i navodi da njegova vlada za osam meseci nije uradila ništa na oslobođenju institucija države od bivše vlasti.
- Bivši režim pokušava da plovi u mutnom, i da izvlači korist za sebe, toliko podižući tenzije, bojim se da pokazuju da im ljudski životi nisu sveti - rekao je Damjanović za Tanjug.
Dodaje da Krivokapićeva vlada pokazuje jedan stepen neozbiljnosti, što se, podseća, pokazalo u maju kada nije želeo da potpiše Temeljni ugovor u Beogradu, a trenutnim izmenama teksta tog ugovora ta neozbiljnost se, kaže, nastavlja.
- Sadašnjim izmenama i onoga što je bilo u maju, Krivokapić nastavlja da ponižava narodnu volju i nipodaštava značaj SPC, koja je bila ključni fakotor zbog čega je on od jednog anonimnog profesora posto je lider najveće opozicione liste na prošlim izborima - rekao je Damjanović.
Ocenjuje da je neuporedivo veća šteta od postupanja Vlade Crne Gore i stvaranja nejasne atmosfere i nejasne situacije povodom Temeljnog ugovora od, kako kaže, "profašističkog" pokušaja Mila Ðukanovića da otme crkvenu imovinu.
Ponavlja da situacija nije dobra, posebno sada u susret ustoličenju mitropolita Joanikija za koje je, podseća, crkva odlučila da bude na Cetinju.
- Da li je bilo bolje da se ustoličenje organizuje u Hramu u Podgorici, koji je podignut i osveštan za vreme mitropolita Amfilohija, gde bi se skupilo stotinak hiljada ljudi, ili na Cetinju, gde je konfiguracija terena gde se ne može skupiti pred manastirom veći broj ljudi, a i u tom gradu postoji protivljenje SPC i Mitropoliji - dilema je i za Damjanovića.
Kaže da već sada režim te emocije i nezadovoljstva pokušava da maksimalno eksploatiše, sa njima manipuliše i da ih rasplansa u najvećem mogućem stepenu.
(Glas javnosti)