Indeks evropskog centra za kontrolu bolesti pokazuje da je on trenutno niži od 900, a da je u najkritičnijem trenutku iznosio 1.350.
Poredeći sa prva dva talasa, tada su ovi indeksi iznosili 67 i 70, pa se jasno može zaključiti da smo u trećem talasu znatno lošiji, ali da su takve cifre i u ostatku Evrope.
Litvanija je, kako kaže, trenutno jedina zemlja u Evropi koja je u crnoj zoni, mada su u svim delovima Evrope brojke u padu. U tamno-sivoj zoni nalazi se 15 zemalja starog kontinenta, uključujući i Srbiju.
U crvenoj zoni je samo Island koji ima 37 obolelih na 100.000 ljudi.
- Vlade zemalja priželjkuju 50 obolelih na 100.000, što je granica posle koje može da se, uslovno rečeno, slavi – kaže dr Kočović za Pink.
Profesor je prikazao i grafikon na kojem se vide pikovi svih zemalja u Evropi, pa i Srbije, a u narednih 14 dana predviđa se da će brojke biti u padu, što je i prikazano grafikonom.
Srbija je, kaže, u tamno-sivoj zoni i trebalo bi da u njoj ostane do 4. januara.
- Imamo polagani pad, ali nema mesta opuštanju jer smo daleko od najboljih vesti. U bezbednoj zoni bi trebalo da budemo od 18. februara, osim ako nešto ne upropastimo u međuvremenu – kaže prof. Kočović.
(Glas javnosti)
3 min