"Naši saradnici su na mestu iskopavanja otkrili rebro drevne životinje, na kome je bilo urezano sedam znakova starogermanskog runskog pisma. Rune se obično dovode u vezu sa germanskom mitologijom. Naš pronalazak dokazuje da su Sloveni, po svemu sudeći, još pre nego što su ovladali glagoljicom, bili u kontaktu sa runama koje su mogli koristiti, na primer, za proračune ili predviđanja", saopštio je za Sputnjik Jirži Mahaček, šef Instituta za arheologiju i muzeologiju Masarikovog univerziteta u Brnu.
Po njegovim rečima, rune se smatraju pismom drevnih Germana, koje je bilo u upotrebi prvih 12 vekova naše ere. Uklesivale su se u drvo, kosti ili kamen. Rune su kod naroda Severne Evrope bile zamenjene latinicom:
"Do sad se smatralo da je prvi slovenski alfabet bila glagoljica, koju je ustanovio vizantijski misionar Ćirilo u devetom veku. Naš pronalazak praktično dovodi u pitanje tu ideju", izjavio je Mahaček.
On smatra da je rebro koje je pronađeno neka vrsta sredstva za učenje kojim su se služili stari Sloveni. U prilog tome, on je mišljenja da taj pronalazak budi sumnju u kulturnu različitost između germanskog i slovenskog dela Evrope.
U radu čeških arheologa učestvovale su i njihove kolege iz Austrije, Švajcarske i Australije. Arheolozi koji se bave ovim pronalaskom pretpostavljaju da bi mogao da datira između 624. i 659. godine naše ere.
Pronalazak kosti sa runama njima menja nekadašnje predstave o seobi naroda. Po mišljenju Mahačeka, plemena germanskih Langobarda verovatno nisu napustili teritoriju Centralne Evrope odjednom i u potpunosti. On pretpostavlja da se najverovatnije jedan deo tih plemena navodno izmešao sa Slovenima koji su nastanili tu teritoriju.
"Očigledno je da je dolazilo do takvih kontakata, a pitanje je kakvog su karaktera bili. Ljudi germanskog porekla, na primer, oni koji su uklesali rune na pronađenoj kosti, mogli su živeti među Slovenima. I sami Sloveni su mogli učiti od Germana i usvajati njihovo znanje", zaklčjučio je on.
Predstoji dokazati ove novonastale teorije o seobi naroda.
(Glas javnosti)