Pregovori sa Velikom Britanijom intenzivno traju od decembra meseca, međutim, iz prvobitnog sporazuma je izbačeno da se radi o "asocijaciji" Srbije i Britanije, a termin "asocijacija" je zamenjen terminom "partnerstvo", piše Blic.
Srbija je bila iznenađena što se u prvoj verziji sporazuma pominjala saradnja sa sudom za ratne zločine u Jugoslaviji, koji se više i ne zove tako. Delovi sporazuma koji su bili neprihvatljivi za Srbiju, poput zahteva o Međunardom mehanizmu za ratne zločine u Hagu, sada su izbačeni iz sporazuma - prenosi Blic.
Pored obavezivanja Beograda na punu saradnju sa Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju, među neobičnim zahtevima Velike Britanije našao se i zahtev za sprečavanje i kontrola ilegalne imigracije.
Takođe, izbačeni su ili preformulisani i čitavi delovi koji su su se našli u prvom nacrtu Londona, a koji su bili skoro prepisani iz sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koji je Srbija davno potpisala sa Evropskom unijom. U početnoj verziji ovog sporazuma od Beograda se tražilo da potpiše da se "stvara asocijacija, između zajednice i njenih članova s jedne strane i Srbije s druge strane". Sad je taj deo preformulisan u "partnerstvo Ujedinjenog kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske i Republike Srbije".
Među delovima koji su pod znakom pitanja, ali iz kojih se naslućuju dvostruki aršini, jeste i onaj koji se odnosi na zajedničku spoljnu i bezbednosnu politiku, a sam London prilikom izlaska iz EU nije ni pregovarao o tome.
Naime, srpsko Ministarstvo spoljnih poslova je smatralo da se politički i trgovinski sporazumi trebaju potpisati odvojeno, ali London zahteva da se o trgovini pregovara tek kada se završe pregovori o političkom delu. Na ovaj način, Beograd je stavljen u vrlo nezgodnu poziciju, prvenstveno zato što smo unapred osuđeni na gubitak jer su carine na našu robu, u iznosu i do 20 odsto, počele da važe od 1. januara.
Ostalo je nejasno zbog čega su Britanci uopšte insistirali na vezivanju trgovinskog sporazuma sa političkim. Ekonomisti i politički analitičari procenjuju da je Britanija rešila da iz Evropske unije izađe u velikom stilu, ali na račun zemalja Zapadnog Balkana, među kojima je i Srbija. U prilog tome, smatra se da Britanija pokušava da primeni meku moć koja je u ruci velikih sila kako bi sanirala posledice svog raskida sa EU i zadržala uticaj u ovom delu Evrope.
Britanija je ponudila isti sporazum i ostalim zemljama Zapadnog Balkana, od kojih su do sada potpisale samo Severna Makedonija i Kosovo. Srbija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina nisu, s tim što Crna Gora čeka stav EU tim povodom. Da nije čudo što su sve zemlje dobile ovakvu ponudu dobile ukazuje politički analitičar Aleksandar Popov. On smarta da je Londom izlaskom iz EU sam sebi pucao u nogu, zbog čega sada pokušava da sanira štetu i zadrži politički uticaj.
- London bi želeo da uskoči u ta zbivanja, da ekonomski i politički uz sebe veže zemlje i zadrže prisustvo. Ovo je predvorje Evrope, a nije isključeno i da uticajem na nas žele da sapletu EU - zaključuje Popov.
(Glas javnosti)