Dag Harli i Bob Benken sleteli su u more nedaleko od obale Floride. Kako prenosi CNN, Harli i Benken su se na zemlju spustili u Dragon kapsuli koju su odvojili od Međunarodne svemirske stanice.
Spasilački brod GO Navigator omogućio je iskrcavanje posade kapsule Dragon. Uspešno sletanje znači da Amerika ponovo ima potpuno funkcionalan sistem za slanje ljudi u orbitu i nazad.
Američka svemirska agencija (NASA) i njen komercijalni partner, kompanija Spejs Iks, odlučili su da kapsula sleti što dalje od uragana Isajasa, koji se kreće ka istočnoj obali Floride.
US astronauts splash down off coast of Florida after historic SpaceX mission https://t.co/vpn2UMcYGf pic.twitter.com/hxqoBNQvDo
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) August 2, 2020
Zbog toga je za sletanje izabran Meksički zaliv, odnosno zapadna obala te savezne države.
Poslednji put je na ovaj način sletela Apolo letelica, spustivši se u Pacifik posle susreta sa sovjetskim Sojuzom u svemiru pre 45 godina.
U kabini kapsula otkrivene su male količine azota-tetroksida, potencijalno toksičnog pogonskog sredstva koji se koristi u raketnim motorima.Nivoi nisu dovoljno visoki da bi bili opasni po ljude i vazduh u svemirskoj letelici je čist, tvrde zvaničnici Spejs Iksa i NASA.
Bezbednosni timovi, ipak, žele da reše problem pre nego što astronautima bude dozvoljeno iskrcavanje.
Our recovery teams are making sure that there are no poisonous fumes around the capsule, both for the safety of @AstroBehnken and @Astro_Doug and the people recovering them from the water. #LaunchAmerica pic.twitter.com/iUZDb957Kl
— NASA (@NASA) August 2, 2020
Astronauti su na svemirsku stanicu stigli krajem maja. Njihovo uzletanje u Falkon 9 raketi kompanije Spejs Iks označilo je početak nove ere putovanja u svemir. NASA je odlučila da više ne poseduje i upravlja opremom za transport posade u niskoj orbiti Zemlje, već će tu uslugu kupovati od komercijalnih partnera.
Kalifornijska kompanija Spejs Iks je prvi pružalac takve usluge, a većinu njihove tehnologije, uključujući i Falkon 9 raketu, moguće je koristiti više puta.
Taj pristup značajno je smanjio cenu putovanja u svemir, kaže Džim Brajdenstin, zvaničnik NASA.
(Glas javnosti/Blic)