Predstavnici ministarstva su rekli da će vidikovac od betona najverovatnije biti srušen.
“Mi smo zapanjeni onim što smo videli. Ovo će morati da se ruši”, rekao je jedan od predstavnika tog ministarstva, a prenose Jugmedii učesnici tribine.
Tribina je, kako stoji na sajtu Ministarstva, zakazana jer ističe rok za javnu raspravu, i da će se na njoj raspravljati i o mnogobrojnim primedbama meštana Vučja, koje su stigle povodom podizanja vidikovca na zaštićenom području.
“Iz Beograda su došli predstavnici samog ministarstva, ali i predstavnici Odseka za zaštitu životne sredine sa šefom tog odseka Lidijom Stevanović. Oni su najpre obišli lokaciji i tu pred nama nisu krili šok i nevericu”, priča jedan od mešatana Vučja.
A na tribini u sali Doma kulture, koja je pri kraju rasprave bila, kažu, krcata ljudima, izražen je gnev meštana zbog narušavanja prirode. Jer, za Vučjance je, kako se čulo, taj kanjon – svetinja.
“Na javnoj raspravi jasno i argumentovano se došlo do zaključka da kanjon treba čuvati i da zalivanje betonom u zaštićenom području nije dozvoljeno”, rečeno je između ostalog od strane ljudi iz Odseka.
Oni će, kako su rekli, već sutra pozvati nadležne republičke inspekcije da izađu na teren, ali su, kako tvrde, izrazili uverenje da će radovi biti odmah stopirani.
“Oni veruju da će inspekcija naložiti vraćanje Sokolice u prvobitno stanje, a oni koji nisu radili u skladu sa zakonom i krenuli u izgradnju ‘objekta’ na Sokolici, krivično odgovarati”, zaključak je na tribini, po izjavama više sagovornika Jugmedie.
Sastnku je prisustvovao i Saša Mladenović, šef Odeljenja za društvene delatnosti i lokalni razvoj grada Leskovca.
Kanjon Vučjanke proglašen za jedan od 10 najlepših u Srbiji.
Vidikovac na Sokolici počeo je da se gradi početkom novembra ove godine. Stene su prelivene betonom, odnosno, napravljen je betonirani prilaz i ravni deo, koji će biti ograđen staklom. Nekoliko dana kasnije nekoliko meštana i predstavnika pojedinih opozicionih stranaka iz Leskovca je protestovalo na licu mesta, a dan kasnije predstavnici lokalne vlasti su ispod kanjona prezentovale prekogranični projekat „Zemlja legendi“, koji se radi sa Krivom Palankom. Tim projektom Leskovac je dobio 100.000 evra za izgradnju viikovca na Sokolici, pošto su, rečeno je, prethodno dobijene sve dozvole.
Na javnoj raspravi o budžetu grada Leskovca za 2025. godinu, 13. novembra, gradonačelnik Goran Cvetanović je, odgovarajući na primedbu Bratislava Stamenkovića iz Udruženja “I ja se pitam”, rekao da je sve u skladu sa zakonom.
Foto: Glas javnosti, pogled sa Sokolice na kanjon Vučjanke
„Za nas je bezbednost i očuvanje prirodnih resursa prioritet, i sve aktivnosti na Sokolici se sprovode u skladu sa potrebnim dozvolama“, rekao je gradonačelnik.
Objasnio je da se projektne aktivnosti na Sokolici rade u skladu sa zakonima o zaštiti prirode, da su svi radovi koji se izvode u tom području pod strogim nadzorom.
Inače, Ministarstvo je uradilo Nacrt uredbe o proglašenju i studije zaštite Spomenika prirode “Kanjon Vučjanske reke”. Posle današnje završne javne rasprave stekli su se uslovi za njeno usvajanje.
Tom studijom je, između ostalog, kanjon podeljen na više kategorija zaštite, a Sokolica, kako je rečeno, spada u drugu kategoriju gde ne sme da se menja njen prirodni izgled.
Glas javnosti/JuGmedia