Glas Javnosti


Beograd-Budimpešta: Kako će se obavljati granična kontrola

Društvo
Autor: Glas javnosti

Za mesec i po dana trebalo bi da krene prvi brzi voz na relaciji Beograd-Budimpešta. Mađarski graničari poznati su po dugom zadržavanju putnika, a kako će se kontrola obavljati na železnici

Ako je verovati poslednjim najavama, brzi voz na relaciji Beograd-Budimpešta trebalo bi da krene krajem februara ili početkom marta.

Kako je nedavno najavio mađarski ministar građevinarstva i saobraćaja Janoš Lazar, teretni saobraćaj na ovoj deonici trebalo bi da krene 27. februara, a putnički između 27. februara i 15. marta, ukoliko se završe sve tehničke i bezbednosne provere.

Mađarski graničari poznati su po dugom zadržavanju putnika na granicama, a kontrola putnika koji budu putovali vozom trebalo bi da traje oko 30 minuta, sa zajedničkim pregledom na stanici Kelebija u Mađarskoj, dok će se kontrola teretnih vozova obavljati na graničnom prelazu Subotica-Kelebija, navode za Tanjug iz Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.

Primena EES

S obzirom na to da je Mađarska članica Evropske unije i da se na njenim graničnim prelazima od prošle godine primenjuje EES sistem ulaska i izlaska, odgovarajući na pitanje da li će svi putnici morati da izlaze iz voza radi skeniranja, iz MUP-a kažu da ovo nije u njihovoj nadležnosti.

Ovo pitanje, dakle, ostaje u nadležnosti mađarske granične policije.

Sistem ulaska/izlaska (EES) je automatizovani IT sistem za evidentiranje državljana zemalja koje nisu članice Evropske unije prilikom kratkoročnih boravaka (do 90 dana u periodu od 180 dana), svaki put kada prelaze spoljne granice evropskih zemalja koje koriste ovaj sistem.

Uvođenjem EES-a prestaje pečatiranje pasoša, a prelazak granice evidentira se putem biometrijskih podataka.

Primena sistema počela je u oktobru 2025. godine, uz postepeno uvođenje u državama članicama. Mađarska ga je već prmenjuje.

Puna primena sistema najavljena je za april 2026. godine.

Putovanje zasad uz presedanja

Uspostavljanjem direktne linije, putovanje između glavnih gradova Srbije i Mađarske trebalo bi da traje oko dva i po sata, dok bi vozovi na pojedinim deonicama saobraćali brzinom do 200 kilometara na sat.

Probni rad pruge započet je u decembru 2025. godine.

Dok se ne uspostavi direktna veza, putnici iz Beograda do Budimpešte putuju uz dva presedanja. Od početka oktobra 2025, kada je otvorena brza pruga do Subotice, moguće je stići do mađarske prestonice preko Subotice i Segedina.

Vožnja od Beograda do Subotice brzim vozom traje oko sat i po, dok je ukupno putovanje do Budimpešte, uz presedanja, trenutno dugo oko šest i po sati.

Godine najava i pomeranja rokova

Brzi voz između Beograda i Budimpešte najavljivan je godinama, uz stalno pomeranje rokova.

Još krajem 2015. tadašnji predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da pruga mora biti otvorena do 2018. godine. Potom su usledile nove procene i novi termini, a kao realan rok dugo se pominjala 2025.

Realizaciju su, međutim, usporili višegodišnji zastoji u radovima, kao i tragedija na novosadskoj železničkoj stanici, gde je 1. novembra 2024. godine u urušavanju nadstrešnice poginulo 16 ljudi, događaj koji je dodatno otvorio pitanja bezbednosti i odgovornosti u velikim infrastrukturnim projektima.

Glas javnosti/V08S 

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR