Ali ukoliko ste pomislili da je masovni uzgoj kaktusa rezervisan isključivo za tropske krajeve, prevarili ste se. U Bečeju je niklo jedno pravo carstvo kaktusa i sukulenata koji svoj put nalaze do svojih ljubitelja širom Srbije.
Ljubav prema prirodi i biljkama Milana Doroslovačkog procvetala je u jedinstvenom vrtu kaktusa i sukulenata. Kao stručnjak u uzgoju ovih izuzetnih biljaka, Milan nas vodi kroz baštu svog znanja, otkrivajući nam tajne koje leže u dubinama njegovog botaničkog carstva koje nosi ime „Royal Cactus Garden“.
Započinjemo putovanje od njegove fascinacije i posvećenosti, istražujući šta ga je inspirisalo da zakorači u ovaj izuzetan svet biljaka i koje tajne kriju ovi jedinstveni stanovnici pustinje.
„Odrastao sam u porodici koja se bavi poljoprivredom, uzgajanjem raznih povrtarskih kultura, ratarskih, voćarskih i vinogradarskih. To bavljenje biljkama i rad sa zemljom je bilo na neki način urezano u moje korene, od malih nogu sam upijao kako se to radi i kako funkcioniše i samo sam nastavio taj put u pravcu nekih egzotičnijih biljaka“, započinje svoju priču Milan.
On ističe i da je njegov profesionalni put sa kaktusima i sukulentima krenuo pre 14 godina, te da je ovo peta godina kako poseduje svoje poljoprivredno gazdinstvo uz intenzivnu prodaju.
Kaktus – fascinantna biljka sa svih meridijana
Milan voli da kaže i da su kaktusi ekstremno egzotične i zanimljive biljke, budući da rastu u raznim delovima sveta, od podneblja gde su temperature 50 stepeni u plusu do onih gde idu i do minus 20. Malo ljudi zna da je to tako, a zapravo su kaktusi vrlo izdržljive i rasprostanjene biljne vrste. Jako egzotične biljke, zajedno sa svojim cvetovima koji su neki od najlepših na svetu. Cvetovi su raskošni, u mnogo boja, oblika i dimenzija, mogu biti od nekoliko milimetara do nekoliko desetina centimetara“, objašnjava Doroslovački.
Cvetovi kaktusa vrlo kratko traju, neki samo sedam do osam sati, neki 24 sata, a neki i po nedelju ili dve dana, sve zavisi od biljne vrste. Ali kod najvećeg broja vrsta, cvet kaktusa traje vrlo, vrlo kratko.
Kao profesionalac koji se godinama bavi ovim biljkama, Milan kaže da su kaktusi izuzetno zahtevni i teško je uzgajati prvoklasne primerke, čime se on i bavi. Zainteresovan je samo za uzgoj takvog tipa, ali to je ističe, teško i zahteva mnogo truda, znanja i ulaganja da bi se takav rezultat i postigao.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Ovaj ljubitelj kaktusa i sukulenata objašnjava da se nikada nije usudio da prebroji broj vrsta koje uzgaja jer ih ima previše, te da svakoga dana taj broj raste jer ih konstantno širi i razmnožava.
„Ima ih možda i 500 na 2.000 metara kvadratnih, tu je i plastenik od 100. Tu se nalaze razne vrste egzotičnih biljaka, mahom palme, kaktusi, juke… Imam takav pristup poslu da svaku biljku volim, svakoj posvećujem podjednaku pažnju i negu, kako bi bile prvoklasne i vrhunskog kvaliteta“, naglašava Milan.
Postoji li „kaktus baš za vas“?
Interesantno je i da najtraženiji proizvod sa Milanovog imanja nije biljka, već specijalizovani supstrat koji on proizvodi i iz kojeg kaktusi i sukulenti rastu kao „čarobni pasulj“.
Pitali smo našeg sagovornika kako odabrati kaktus baš za nas i da li postoji recept kako da nam biljka dugo i uspešno živi.
„Svaka biljka zahteva određene uslove, svetlost, zalivanje i na osnovu toga biramo biljne vrste za naše stanove, poslovne prostore. Ukoliko imate dovoljno osunčanu prostoriju, možete da uzgajate bilo koju vrstu kaktusa, a ukoliko nemate morate se odlučiti za neku posebnu vrstu sukulenata ili biljaka poput sanseverije ili zamije“, objašnjava Milan.
On dodaje i da u svom poslovanju nailazi na mnogo izazova, budući da radi sa živim stvorenjima, ali da ga to čini motivisanim da radi ovaj posao, jer ne voli monotone stvari.
Ti izazovi me podstiču da učim i zapažam nove stvari i tako unapređujem svoj biznis. Obožavam izazove, a u ovom poslu ih vrlo ima, budući da radite ispod vedrog neba gde su uslovi svaki dan neizvesni, prosto ne zante šta vas sutra čeka. Zato se ne treba emotivno vezivati za biljke i emotivno reagovati na gubitke, morate ići napred sa verom u bolje sutra“, ističe Milan.
Pretvorite svoje hobije u biznis
Budući da se ovim poslom bavi već duži niz godina, pitali smo Milana da li postoji recept za uspeh i da li može svoj da podeli sa svima nama.
„Iz mog iskustva, recept za uspeh je kada otkrijete talenat koji imate, a svaka osoba ga ima. On je prirodno, genetski urezan u vaše biće, samo treba da ga otkrijete i pretvorite u hobi, a kasnije i u uspešan biznis. Recept za uspeh je mnogo truda i marljivog zalaganja za vaš biznis. Takođe, mnogo ulaganja u znanje, jer ono što imamo u glavi niko nikada ne može da nam oduzme i ospori, na taj način ćemo se lakše i brže snalaziti u novim situacijama i brže ići ka bilo kom uspehu“, savetuje ovaj mladić.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
On zaključuje i da u svakom segmentu života moramo raditi na sebi, jer što je osoba jača to će se brže probijati u svetu biznisa i dostići svoje ciljeve.
Agroinfo.rs//B10S