Glas Javnosti

Čije je lice poslužilo kao inspiracija za KIP SLOBODE?

Društvo
Autor: Glas javnosti

Jedna od najprepoznatljivih statua na svetu je svakako simbol Njujorka i Sjedinjenih Američkih Država, pod nazivom „Sloboda osvetljava svet“, poznatija i kao Kip slobode. Već gotovo 140 godina ovaj spomenik predstavlja predmet interesovanja turista iz svih delova sveta kojima je obavezna lokacija u obilasku Velike jabuke.

Kip slobode predstavlja prijateljstvo i pomoć koju je Francuska dala američkim naseljenicima u njihovoj borbi za nezavisnost od Velike Britanije koja je počela 1776. godine. Kip stoji na Ostrvu slobode ispred Njujorka od 1886. godine, a na današnji dan je otkriven od strane predsednika Grovera Klivlenda.

Francuski skulptor Frederik Ogist Bartoldi (Frederik Auguste Bartholdi) dizajnirao je statuu, dok je konstrukciju unutrašnjeg okvira uradio poznati inženjer Gustav Ajfel, poznat po Ajfelovom tornju. 

Statua je postavljena nedaleko od Ellis Island-a, gde su pristizali imigranti iz celog sveta. Mnogo imigranata je prvi put ugledalo kip slobode pri dolasku u SAD, a kip im je bio simbol nade i novog početka. Visina statue je impresivnih 93 metra, uključujući postolje. Sama statua visoka je 46 metara, dok je baklja koju drži u desnoj ruci iznad tla na visini od 92 metra. Teška je oko 225 tona.

Ono što sve uglavnom zanima jeste i po kome je statua dobila svoj lik, a postoji više teorija o mogućoj inspiraciji.

Najčešće se veruje da je Bartoldi inspiraciju pronašao u boginji Libertas, rimskoj boginji slobode, koju statua predstavlja. Libertas je bila simbol oslobođenja i često je prikazivana sa bakljom i krunom, slično statui.

Postoji i teorija da je Bartoldi koristio lice svoje majke, Šarlot Bartoldi, kao model za statuu, mada to nikada nije zvanično potvrđeno . 

Međutim, ona teorija koja se najčešće provlači je da je lik kipa inspirisan Izabelom Bojer. Rođena je u Parizu, ćerka je afričkog poslastičara i majke Engleskinje. Izabela je imala posebnu lepotu i sa 20 godina udala se za Isaka Singera, proizvođača šivaćih mašina koji je imao 50 godina.

Posle Singerove smrti, Izabela je postala najbogatija žena u zemlji. Ne čudi što je izabrana za model Kipa slobode, jer je oličivala američki san.

Udovica, Izabela je proputovala svet i udala se za holandskog violinistu Viktora Robsteta. Postaje grofica i istaknuta ličnost u Americi i Evropi. Na jednom svetskom događaju upoznaje Bartoldija koji je impresioniran njenom lepotom, iskoristio njeno lice kao model za Kip slobode. 




Isabela i Singer živeli su u Francuskoj, Engleskoj i Sjedinjenim Američkim Državama, ali nakon muževljeve smrti odlučila je da sa svojih šestoro dece ode da živi u rodnu Francusku.

Ove informacije nikada nisu zvanično dokazane, pa i dalje ostaje misterija čije je lice zaista poslužilo kao inspiracija za najpoznatiju statuu na svetu.

Glas javnosti /B11S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR