Sveti Ignjatije rođen je u 1. veku i bio je episkop Antiohije, jednog od najvažnijih hrišćanskih centara tog doba. Njegovo episkopovanje obuhvatalo je period velikih progona hrišćana, kada su Rimljani smatrali novu veru opasnošću za carstvo. Ignjatije se isticao svojom verom, mudrošću i nepokolebljivošću u propovedanju hrišćanstva.
Bio je duhovni vođa koji je insistirao na jedinstvu Crkve i poštovanju episkopa, smatrajući da je episkop središnja tačka oko koje se okuplja crkvena zajednica.
Za vreme vladavine cara Trajana (98–117), Ignjatije je uhapšen zbog širenja hrišćanske vere. Osuđen je na smrt i upućen u Rim, gde je trebao biti bačen pred zveri u Koloseumu. Tokom putovanja iz Antiohije do Rima, pisao je čuvena pisma hrišćanskim zajednicama u Maloj Aziji i Grčkoj.
U tim poslanicama govorio je o veri, Crkvi, mučeništvu i Hristovom božanstvu. Posebno je naglašavao važnost euharistije kao „leka besmrtnosti“ i jedinstvo vernika pod vođstvom episkopa. Njegova pisma su jedno od najstarijih pisanih svedočanstava o hrišćanskom učenju i crkvenoj hijerarhiji.
Po dolasku u Rim, Ignjatije je izveden u Koloseum i predat lavovima. Pre nego što je pogubljen, vernici su ga bodrili, ali on je sa radošću prihvatio smrt za Hrista, govoreći:
"Pustite me da budem hrana zverima, kroz koje ću postići Boga. Ja sam pšenica Božja, neka me samelju zubi zveri, da postanem čist hleb Hristov."
Lavovi su ga rastrgli 107. godine, a njegovi učenici su sakupili njegove mošti i preneli ih u Antiohiju, gde su bile čuvane sve do kasnijeg prenosa u Rim.
Sveti Ignjatije je ostavio dubok trag u hrišćanskoj teologiji i duhovnosti. Njegova učenja su postavila temelje za razumevanje crkvenog poretka i uloge episkopa, sveštenstva i vernika. Njegova poslanica Rimljanima svedoči o velikoj ljubavi prema Hristu i spremnosti na mučeništvo.
Njegov dan se obeležava 2. januara po gregorijanskom kalendaru (20. decembra po julijanskom). Pravoslavna crkva ga slavi kao svetitelja i mučenika, a njegove relikvije se smatraju čudotvornima.
Sveti Ignjatije Bogonosac ostaje jedan od najvećih primera vere, hrabrosti i odanosti Hristu.
Glas javnosti