Glas Javnosti

DOBILI VUČIĆEV "KROMPIR", ALI NE ODUSTAJU: Šta su poručili profesori i prosvetari bez plate

Društvo
Autor: Glas javnosti

Izjave da zaposleni u školama i na fakultetima koji štrajkuju “ne rade ništa” i da zato treba da dobiju “krompir” pokazuju nepoznavanje načina funkcionisanja tih ustanova, jedna je od poruka iz Niša.

Umesto plate, mnogi profesori, nastavnici i asistenti u Nišu dobili su ovog meseca “krompir” koji je predsednik Srbije Aleksandar Vučić ranije za njih najavio, dok su neki dobili “simbolične” iznose od po 10.000 dinara.

Upozoravaju da je reč o protivzakonitim umanjenjima i ukidanjima zarada i poručuju da ih to neće naterati da prestanu da podržavaju studente. Ipak, pozivaju i druge branše da im se priključe jer kažu da ne mogu sav teret borbe da ponesu sami.

Posle prosvetara, bez plata su ostali i zaposleni na fakultetima u Nišu. Iako podsećaju da predsednik države o njihovim platama ne odlučuje, tvrde da je njegova najava u medijima jedino obaveštenje koje su dobili pre nego što su shvatili da ovog meseca neće primiti novac.

Od kada radim na Univerzitetu, prvi deo plate je bio petog, a drugi 20. u mesecu. Međutim, ovog meseca 20. nismo primili platu i to bez ikakvog obrazloženja. Jedina najava koju smo dobili bila je kada je predsednik gostovao u nekoj emisiji 18. marta i rekao da nećemo dobiti platu, već krompir. Nama Ministarstvo ne odgovara i ne daje racionalan razlog zašto nije uplaćena plata. Oni su nas ovog meseca bombardovali dopisima i tražili neke podatke, ali do sada nismo dobili nikakvo rešenje, niti obrazloženje – kaže za Južne vesti profesor Filozofskog fakulteta u Nišu Dušan Aleksić.

To što zaposleni na fakultetima nisu dobili plate nakon najave predsednika države vidi kao direktan udar na autonomiju univerziteta, ali i kao pritisak na profesore da nateraju studente da se vrate na fakultete.

Zato najavljuje pravne korake nakon konsultacija sa ostalim univerzitetima u zemlji i sa pravnicima.

To se, naravno, neće dogoditi. Mi smo 20. marta imali sednicu Nastavno-naučnog veća, na kojoj smo potvrdili odluke iz decembra da i dalje podržavamo studentske zahteve i blokade. Za to se izjasnilo 85% članova Veća. Ovo su pokušaji države da se izvrši pritisak na jako ružan, protivzakonit i nelegitiman način – poručuje Aleksić.

Asistent na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu Vukašin Stanojević takođe nije primio platu, ali ističe da je njemu “privilegija kada se ova vlast nad njim iživljava”.

To neće na negativan način uticati na mene, nadam se ni na ostale. Revoltirani smo, ali moramo da istrajemo do kraja. Način na koji je ovo učinjeno i činjenica da platu nije dobilo ni nenastavno osoblje šalju poruku da je ovde reč o vlasti koja je spremna da krši zakone da bi nas zastrašila. Poruka je: ‘Kad mi ovo možemo da uradimo ovako, zamislite šta tek možemo ako nastavite ovako’ – priča Stanojević.

Nova Uredba Vlade – “udar na naučnu delatnost”

Vlada Srbije u ostavci usvojila je izmene Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za budžetski finansirane delatnosti, čime se menja način obračuna plata nastavnika i saradnika na visokoškolskim ustanovama.

Prema novim pravilima, naučni rad nastavnika i saradnika vrednovaće se sa 12,5% u ukupnoj zaradi, dok će se nastavni rad računati sa 87,5%.

To znači da će u periodima kada se nastava ne izvodi, poput aktuelnih blokada, nastavnicima i saradnicima biti isplaćeno samo 12,5% plate, s obzirom na to da se tada uzima u obzir isključivo naučni rad.

Dušan Aleksić kaže da je ta Uredba “sramna, protivzakonita i protivustavna”.

Oni su to doneli bez ikakvih konsultacije i bez ikakvog osnova, jer je Vlada u ostavci. To je udar i na naučnu delatnost i na autonomiju univerziteta i na univerzitet kao takav. Svakog dana očekujemo nove pritiske i ideje vlasti da nateraju studente da se vrate u učionice, a da ne ispune njihove zahteve – navodi Aleksić.

Vukašin Stanojević smatra da je vlast na taj način htela da “verifikuje” neisplaćivanje zarada.

Tu je potpis premijera u ostavci. Oni ne bi trebalo da u ostavci menjaju uredbe i zakone. Rade šta hoće i kako hoće da bi nam pokazali na šta su spremni – poručuje Stanojević.

Prosvetari pozivaju sve građane na solidarnost

Zaposleni u niškoj Gimnaziji “Stevan Sremac” koji štrajkuju nisu primili ni prvi, ni drugi deo plate ovog meseca, kaže profesorka filozofije Jelica Stošić.

Upozorava da bez disciplinskog postupka protiv zaposlenog on ne sme da dobije ni umanjenje plate.

To je izrazito protivzakonito. Direktori moraju da vode disciplinski postupak protiv zaposlenog da bi on dobio bilo kakvo umanjenje, odnosno da bi se donelo rešenje o umanjenju zarade. Tu su direktori stavljeni u protivzakonitu poziciju, jer svi direktori koji su potpisali umanjenja bez tih rešenja i postupaka prekršili su zakon i sada su krivično odgovorni, krivično, ne prekršajno. Oni su svesno ušli u kršenje zakona – priča Stošić.

Smatra da su umanjenja i neisplaćivanje plata u prosveti mehanizmi ucena, pritisaka i zastrašivanja zarad slamanja bunta i otpora.

Ipak, poručuje da neće odustati i poziva i ostale građane da stanu uz studente, profesore i prosvetare.

Ja sam samohrana majka. Živim od te jedne plate. Nemam dodatne prihode, ne držim privatne časove. Zaista smo trenutno u jako teškoj poziciji i jesmo egzistencijalno ugroženi. Ljudi imaju i kredite, imate bračne parove gde su oboje prosvetari i niko nije primio platu, a imaju decu. Jako je važno što se snaga ovog naroda ogleda u solidarnosti i zajedništvu, a tome su nas studenti naučili. Primali smo solidarnu pomoć. To nije mnogo, ali je dovoljno da pregrmimo. Solidarnost nam znači i u moralnom, i u finansijskom smislu. Nama bi najveća pomoć bila da nam se priključe i druge branše. Moraju jer nije u redu da sav teret ove borbe padne na studente i prosvetare. Moraju i ostali segmenti društva da se priključe. To će biti prava borba – priča Stošić.

Njena koleginica Nataša Medenica, koja predaje geografiju u OŠ “Ćele kula” i u Elektrotehničkoj školi “Nikola Tesla”, primila je samo trećinu plate.

Nije vođen disciplinski postupak na osnovu kojeg mogu da mi oduzmu deo plate. Ovako ne smeju nikako. Oduzeli su po nalogu Ministarstva, za efektivan rad, a to ne postoji ni u jednom zakonu, ni u obračunu plate. Onda bi trebalo da u efektivan rad računamo i to što kod kuće gledamo testove, pisane zadatke, radimo pripreme za časove itd. Normalno obrazloženje ne postoji. Oba direktora su mi potpisala celu platu, ali im je to vraćeno iz Školske uprave da nešto preračunaju i odbiju. Nijedan nastavnik u obustavi nije dobio isto. Dobili su od 0 do desetak hiljada dinara po delu – navodi Medenica.

I ona to vidi kao vid pritiska i zastrašivanja, ali poziva sve građane da budu solidarni i napominje da se sada mora pomoći i zaposlenima na fakultetima, koji su prethodno pomagali prosvetarima, jer su sada i oni ostali bez primanja.

Treba biti hrabar i strpljiv i izgurati do kraja. Ministarstvo je sada gurnulo i direktore u krivični prekršaj, pustilo ih je niz vodu. Bitno je da sad direktori stanu uz nas, kao i mi uz njih – ističe Medenica.

Da studenti i profesori više ne smeju da budu “sami u borbi” smatra i profesorka stručnih predmeta u niškoj Umetničkoj školi Ivana Savić, koja je takođe primila samo deo plate.

Ovo je smišljeno da se osujeti cela borba. Nije legitimno i sigurno će biti tužbi, ali to nije rešenje. Rešenje je u tome da se građanstvo digne, da studenti i profesori više ne budu sami u borbi. Odlična ideja su ovi zborovi građana, ali treba snage da se to realizuje. Meni je žao da moji đaci nose bilo kakav teret. Beskrajno hvala studentima i hajde da sada pokažemo šta smo od njih naučili – kaže Savić.

“Nije tačno da ne radimo ništa”

Izjave da zaposleni u školama i na fakultetima koji štrajkuju “ne rade ništa” i da zato treba da dobiju “krompir” pokazuju nepoznavanje načina funkcionisanja tih ustanova, smatra Dušan Aleksić.

Ako zaista smatraju da ne radimo, neka pošalju inspekciju i neka pokrenu disciplinski postupak, pa neka donesu neko rešenje o tome da li treba da primimo platu. Ne može predsednik države to da najavi i da neko to slepo posluša. Oni iz dana u dan pokazuju da ne poznaju način funkcionisanja univerziteta jer se on ne sastoji samo iz nastavnog dela, već podrazumeva i naučno-istraživački rad, mentorstva, publikovanje radova i knjiga, učestvovanje na konferencijama itd. Tu je i niz drugih stvari, pa samim tim ne može da se određuje plata na osnovu toga da li se odvija nastavni deo. Čak i taj nastavni deo nije u potpunosti blokiran – priča Aleksić.

Daleko su od istine i tvrdnje da prosvetari u blokadi “ne rade ništa”, dodaje Jelica Stošić.

Mi smo sada čak više na poslu nego kada imamo nastavu. Bavimo se različitim sadržajima, držimo radionice, tribine, predavanja itd. Na poslu smo svakog dana. Obustavili smo nastavu, ali ne i rad – navodi ona.

“Efektivni učinak” o kome predstavnici vlasti govore, kaže, nije merljiv u prosveti i ne mogu se voditi njime prilikom obračuna plata.

Glas javnosti/Južne vesti

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR