Pred akcionarima Energorpojekta ovog petka naći će se i Sporazum o prenosu prava svojine na nepokretnostima, objavio je Forbes Srbija i navodi da je Nadzorni odbor ovog akcionarskog društva predložio je, preciziranja radi, Skupštini akcionara da se usvajanjem ovog sporazuma saglasi sa prenosom prava svojine na dve parcele na Novom Beogradu firmi Trinity capital.
U objašnjenju odluke kaže se da bi usvajanje Sporazuma i prenos prava svojine na parcelama na atraktivnoj novobeogradskoj lokaciji omogućilo realizaciju ugovora koji je potpisan pre tačno dve decenije.
Ovim ugovorom, čiji potpisnici su Energoprojekt, Napred i Trinity capital precizira se zajednička izgradnja poslovno-stambenog kompleksa na pomenutoj lokaciji. Dodatno, aneksima ugovora precizira se da će Trinity biti investitor, dok će Energoprojekt ili firme u njegovom sastavu biti projektanti i izvođači.
Takođe, Trinity capital je prema navodima iz ovog sporazuma, Energoprojektu platio 6,5 miliona evra, i to za pravo korišćenja parcela koje su u to vreme bile u vlasništvu države. Tačnije, u dokumentima koji će 18. jula biti stavljeni pred akcionare, stoji da je Trinity capital već izvršio svoj deo obaveza. Odnosno da je ugovorena cena isplaćena.
Istovremeno, na osnovu odredbi Zakona o planiranju i izgradnji, Energoprojekt je pre nekoliko godina pravo korišćenja na ovim parcelama konvertovao bez plaćanja naknade u pravo svojine. Tim rešenjem iz 2023. ovo preduzeće je katastarski vlasnik parcela.
Dobroslav Bojović, direktor Energoprojekta, ali i vlasnik Napreda u kratkom komentaru za Forbes Srbija kaže da nema ingerencije da govori o sednici Skupštine akcionara zakazanoj za 18. jul. Uputio nas je na predsednika Nadzornog odbora Energoprojekta Miodraga Zečevića. Kaže da je NO zakazao sednicu i predložio dnevni red.
Ni Zečević, međutim, nije želeo da govori detaljno o sporu koji godinama vode Energoprojekt i Napred. Ukazao je samo na činjenicu da je Energoprojekt pre nekoliko godina, po važećem zakonu, konvertovao pravo korišćenja ovog zemljišta u pravo svojine. I da je shodno tome, došlo vreme da akcionari „slobodno i u skladu sa svojim interesima“ donose odluku o prenosu prava na firmu Trinity.
Saga o zajedničkom projektu Napreda i Energoprojekta počela je još u drugoj polovini 90-ih godina. Kako objašnjavaju za Forbes, upućeni sagovornici, zemljište u Bloku 26 građevinske firme Napred i Energoprojekt dobile su svojevremeno od države, a u zamenu za njihovo učešće u izgradnji beogradske Arene.
Parcele, o kojima bi akcionari sada trebalo da odluče, koristio je pre svega Energoprojekt. Menadžment Energoprojekta prihvatio je 2005. da sklopi ugovor o zajedničkom investiranju sa tek osnovanom firmom Trinity capital. Ona je u posrednom vlasništvu firmi koje kontroliše Bojović. To je izazvalo buru i među zaposlenima u Energoprojektu i među akcionarima. Ceo slučaj završio je na sudu. Doduše desetak godina kasnije, pošto je promenjen i menadžment kompanije.
Tužilac je smatrao da je ovim ugovorom Enegroprojekt finansijski oštećen. Za 6,5 miliona evra izgubio je šansu da zaradi stotine miliona. Pritom, kako je navedeno u tužbama, pravo korišćenja na zemljištu nije moglo biti predmet takvog dogovora.
Spor je obustavljen nakon što su firme povezane sa Bojovićem 2017. postale većinski vlasnici akcija Energoprojekta. Tada je ova firma povukla tužbu. Kako smo već pisali, upućeni izvori tvrde da je Bojović Energoprojekt i kupio pre svega da bi na lakši način došao u posed pomenutih parcela na Novom Beogradu.
Ugovorom i kasnije potpisanim aneksima, predviđeno je da se na dve parcele izgrade objekti ukupne površine od oko 183.000 kvadrata. Na prvoj parceli, čija je površina 23.300 kvadrata, gradiće se objekat od najviše 120.185 kvadrata.
Druga parcela je površine od blizu 19.000 kvadrata i na njoj bi trebalo da nikne gotovo 63.000 kvadrata.
Trinity capital, vidi se iz potpisanog aneksa, obavezao se da će podmirivati sve eventualne troškove Enerergoprojekta u vezi sa ovim zemljištem. Tako je, na primer, Trinity platio oko 26.000 evra na ime poreza na imovinu za prvi kvartal 2021.
Sudeći na osnovu cene kvadrata u kompleksu koji se gradi u neposrednom susedstvu od 7.500 evra, jasno je da će se zarada na ovom projektu meriti stotinama miliona evra.
Trinity capital, podsetimo, u vlasništvu je švajcarske firme Jopag invest AG. Ova firma deli adresu, a skoro i ime, sa Jopag AG. A Jopag AG je zajedno sa Napredom i drugim Bojovićevim firmama – Montinvest properties i UTMA Komerc, dao zajedničku ponudu o preuzimanju akcija Energoprojekta.
Napred razvoj sa partnerima povećao vlasništvo u Energoprojektu za samo 0,1 odsto
Drugim rečima, jedna Bojovićeva firma ustupa pravo svojine na ovoj lokaciji drugoj firmi u krajnjem vlasništvu istog čoveka.
Prema dostupnim podacima, Trinity capital osnovan je maja 2004. i njegov pun naziv je Preduzeće za trgovinu i konsultantske usluge Trinity capital. Finansijski podaci pokazuju da ima jednog zaposlenog i nema poslovnih prihoda. Ukupni prihodi u 2024. bili su 1,4 miliona dinara, za dva miliona manje nego u 2023. Ova firma zabeležila je neto gubitak od 15,9 miliona dinara.
Podsetimo, pošto je država vlasnik 34 odsto akcija Energoprojekt holdinga, na gubitku ne bi bili samo mali akcionari već i sama država.
Glas javnosti F01S